Apple’dan iPhone 14 Pro ve Pro Max stokları için COVID-19 uyarısı

google news abone ol

Apple bir açıklama yayınlayarak iPhone 14 Pro ve Pro Max stoklarının Çin’deki COVID-19 kaynaklı kapanma uygulamalarından etkileneceği konusunda müşterilerini ve yatırımcılarını uyardı.

Bu açıklama, Apple’ın kendisi için çok önemli olan yıl sonu dönemindeki sevkiyat öngörülerini de düşüreceği anlamına geliyor. Bunun şirketin çeyrek gelirlerini olumsuz yönde etkileyeceğini tahmin etmek pek zor değil. iPhone 14’ün Pro modellerinin hâlihazırda uzun olan bekleme süresinin daha da artacağı anlaşılıyor.

Apple, normal üretim seviyesine dönmek için çalışmaların devam ettiğinin altını çizdi. Şirket fabrikalarda görev yapan çalışanlarının sağlık ve emniyetine önem verildiğini vurgulamayı da ihmal etmedi.

Apple’ın bir numaralı üretim ortağı Foxconn’un en büyük fabrikası Çin’in Zhengzhou şehrinde bulunuyor. Bu fabrikada ortaya çıkan COVID-19 vakaları geçtiğimiz hafta gündeme gelmiş ve daha sonrasında da şehirde 7 günlük bir kapanma kararı alınmıştı. Apple’ın açıklamasında da bu kararın iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretimini etkilediği vurgulanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 14 Pro İncelemesi

Şirketin açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: “COVID-19 kısıtlamaları Çin’in Zhengzhou şehrinde bulunan fabrikadaki iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin üretim sürecini geçici olarak etkiliyor. COVID-19 pandemisi boyunca yaptığımız gibi, önceliği tedarik zincirimizdeki çalışanların sağlığına ve emniyetine veriyoruz.”

COVID-19, Apple’ın üretim süreçlerini ara ara etkiliyor. Ancak şirketin bu sefer resmi bir açıklama yayınlaması, durumun ciddiyetini gösteriyor. Açıklama, Apple’ın bu durumun çeyrek performansına belirgin bir etki yapmasını beklediği anlamına geliyor.

iPhone 14 Pro modellerine olan ilgi hâlâ yüksek

Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerine olan talebin hâlâ yüksek olduğunun altını çiziyor. Analistler genellikle Pro modellere olan ilginin daha fazla olduğunu, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’a olan talebin ise beklenenin altında kaldığı biliniyor.

Hâlihazırda Apple’ın çevrimiçi mağazasında iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinin teslimatı için 3-4 haftalık bir bekleme süresi veriliyor. Bu sürenin daha da uzayıp uzamayacağını görmek için beklemek gerekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Spotify’ın 2022 Özeti hazır: Türkiye 2022’de rap dinlemeye devam etti

Bir yılın sona ermekte olduğunun en önemli işaretlerinden birisi de çevrimiçi platformların ve teknoloji şirketlerinin yıla bakış atan özetlerini paylaşması. Bu özetlerin en meşhurlarından...

Disney+ Yılbaşı Gecesi filminin resmi afişini paylaştı

Disney+ Yılbaşı Gecesi ile Türk yapımı orijinal içeriklerine bir yenisini daha eklemeye hazırlanıyor. Yılbaşından hemen önce izleyicilerle buluşacak olan filmin afişi Disney+ tarafından paylaşıldı. Yapımcılığını...

Twitter yanlış COVID-19 bilgileriyle mücadelesini sonlandırdı

Twitter COVID-19 hakkındaki yanlış bilgilerle mücadelesini en azından şimdilik sonlandırmış gibi görünüyor. Mikro blog servisinin kullanıcıları ve CNN, şirketin şeffaflık sitesindeki COVID'le ilgili yanlış...

İşte 2022’nin App Store Awards kazananları

Apple bugün, 2022 yılının App Store ödülü kazananlar listesinin yanı sıra ücretsiz ve ücretli kategorilerde yılın en çok indirilen uygulama ve oyunların sıralamalarını da...

ÖNE ÇIKANLAR