Teknoloji

Apple’dan Çin’de AirDrop kullanımına süre sınırlaması

apple airdrop

Apple‘ın iOS 16.1.1 güncellemesi, Çin’deki kullanıcılara ekstra bir şey sunuyor. Bloomberg’in haberine göre, Apple AirDrop kullanımına dikkat çekici bir kısıtlama getiriyor. Güncellemeyle birlikte kullanıcıların telefon rehberlerinde olmayan kişilerden AirDrop ile dosya alma süresi 10 dakikayla sınırlandırılıyor. Daha önce bu konuda bir sınırlama söz konusu değildi.

iPhone, iPad ve Mac’ler arasında dosya transferinde kullanılan AirDrop’ta kullanıcılar dosya alımını herkese açabiliyor veya sadece telefon rehberlerindeki kişilerle sınırlandırabiliyor. Apple’ın telefon rehberinde olmayan kişiler için Çin’de bir kısıtlama getirdiğini bir kez daha vurgulamakta fayda var.

Bloomberg’in haberine göre, AirDrop Çin’de aktivistler ve protestocular tarafından devletin çevrimiçi sansürünün etrafından dolaşmak için kullanılıyor. Hong Kong’daki gösterilerde, polis şiddetini ortaya koyan görüntülerin yayılmasında bu yöntem etkili olmuştu. Son zamanlarda da Çin Komünist Partisi ve Devlet Başkanı Şi Cinping aleyhtarı mesajların bu yöntemle yayıldığı belirtilmişti.

AirDrop paylaşımının herkese açılmasına süre sınırlaması getirilmesiyle protesto mesajlarının yayılmasının zorlaştırılmasının hedeflendiğini tahmin etmek pek zor değil. Kullanıcılar yine rehberlerinde kayıtlı olmayan kişilerle dosya alışverişi yapabilecek. Ancak bunun için birkaç dakikada bir AirDrop’u kontrol etmeleri ve tekrar açmaları gerekecek.

Apple AirDrop sınırlamasını Çin dışındaki bölgelerde de uygulamayı planlıyor

Apple’ın bir özelliği, veya bu olay üzerinde bir kısıtlamayı, tek bir bölgeye özel şekilde sunması daha önce görülmemiş bir şey değil. Şirket özellikle Çin için bu tarzda başka tavizler de vermişti.

Apple AirDrop kullanımına Çin’de getirilen kısıtlamanın nedeni konusunda bilgi vermedi. Şirket bu uygulamanın önümüzdeki yıl itibarıyla “istenmeyen dosya paylaşımını engellemek” amacıyla diğer bölgelerde de hayata geçirilmesinin planlandığını açıkladı.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER