Apple 6G teknolojisine hazırlık için kolları sıvadı

Apple’ın 5G destekli ilk telefonları olan iPhone 12 serisinin üyeleri geçtiğimiz sonbaharda tanıtılmıştı. Cupertino merkezli şirket, bir sonraki adım için de şimdiden kolları sıvamış gibi görünüyor. Bloomberg’in haberine göre; Apple 6G döneminde başka şirketlere yaslanmak yerine doğrudan lider olmayı planlıyor.

Apple’ın verdiği iş ilanında şirketin mevcut ve yeni nesil ağlar üzerinde çalışmak için kablosuz sistem araştırma mühendisleri aradığı görülüyor. İlana göre, işe alınacak kişiler Apple’ın Silikon Vadisi ve San Diego’daki ofislerinde görev yapacak. Şirket bu ofislerinde kablosuz teknoloji geliştirme ve çip tasarımı üzerinde çalışıyor.

İş ilanında şu ifadeler yer alıyor: “Apple’ın gelecekte çıkaracağı ürünlere büyük etki yapacak yeni nesil kablosuz teknolojinin şekillenmesine katkıda bulunma fırsatını yakalayacaksınız. Bu rolde bir yenilikçi teknoloji araştırma grubunun merkezinde olacaksınız ve yeni nesil bir teknolojinin şekillendirilmesinde görev üstleneceksiniz.”

İlana göre, Apple’ın işe aldığı mühendisler 6G’nin şekillendirilmesi sürecinde endüstriyel ve akademik forumlara da katılacak. 6G’nin 2030’dan önce hazır olması beklenmese de, iş ilanı Apple’ın bu dönüşüme ilk aşamalardan itibaren katılmayı istediğini gözler önüne seriyor. Apple’dan şimdilik konuyla ilgili bir açıklamanın gelmediğini belirtmekte fayda var.

Apple hâlihazırda 5G destekli iPhone’larda Qualcomm’un modemlerini kullanıyor. Şirket ilk 5G telefonlarını uygun bir dönemde çıkarsa da, pek çok telefon üreticisi 5G pazarına girişte Apple’ı geride bırakmayı başarmıştı. Apple, 5G telefon çıkarabilmek için arasının bozuk olduğu Qualcomm ile uzlaşmak zorunda kalmıştı. Şirketin 6G’ye olan ilgisi, 5G’deki senaryonun tekrarlanmayacağını gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 14 Pro ile çentik ortadan kalkabilir

Apple 6G ve diğer yeni nesil teknolojilerin standartların belirlenmesi için geçtiğimiz yılın sonlarında başka şirketlerin de bulunduğu bir kurumsal organizasyona katılmıştı. 6G için standartlar ve zamanlama şu an için belirlenmemiş olsa da, bazı analistler 5G’ye kıyasla 100 kat daha yüksek hıza ulaşılabileceğini belirtiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...