Apple 27 inç iMac satışlarını sonlandırdı

google news abone ol

Apple en sonunda 27 inç iMac’in satışlarını tamamen durdurdu. Apple’ın Peek Performance etkinliğinin tamamlanmasından hemen sonra Apple Store online mağazasının yeniden açılmasıyla birlikte, Intel işlemcili iMac’lerin sonuncusunun mağazasından kaybolduğu fark edildi.

Aslında bu haber şaşırtıcı sayılmaz. Apple kendi tasarımı yongalarına geçtiğini duyurduğundan beri Intel işlemcili iMac’in günleri sayılıydı. Bununla birlikte, 27 inç iMac, geçen baharda 24 inç M1 iMac’in tanıtıldığı Spring Loaded etkinliğinden sonra bile hâlâ online mağazada mevcut durumdaydı. Ancak bu, mantıklı bir seçimdi. Çünkü o zamanlar, daha büyük bir masaüstü ekranı isteyen insanlar için, çok yüksek fiyatlı Pro XDR Display dışında başka bir seçenek yoktu.

Artık Studio Display geldiğine göre 27 inç iMac’i etrafta tutmak için daha az neden var gibi görünüyor. Studio Display, 27 inç ekranda 5K çözünürlük sunarken buna bir de 12 megapiksel ultra geniş kamera ekliyor. Bunların hepsini 2020 model iMac’in ekran ve kamera tarafındaki teknik özelliklerine yapılan yükseltmeler olarak da düşünebiliriz.

Yine de, Türkiye fiyatı 22 bin 499 TL’den başlayan 24 inç iMac ile Studio Display ile eşleştirilmiş bir M1 Mac mini veya Mac Studio arasında büyük bir fiyat boşluğu var. Birincisi 11 bin 799 TL’den, ikincisi ise 35 bin 999 TL’den başlıyor. Apple’ın Apple Silicon ile güçlendirilmiş daha büyük ekranlı bir iMac çıkaracağına dair söylentiler var, ancak bunun ne zaman geleceği hâlâ belirsizliğini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Elon Musk ve Apple arasındaki gerilim bir tweet ile açığa çıktı

Bu arada 27 inç iMac, piyasada var olan Intel işlemcili son Mac değildi. Apple hâlâ Mac Pro’yu ve Intel işlemcili Mac mini’yi, en azından şu an için piyasada tutmaya devam ediyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

Avrupa Birliği’nden Twitter’a Dijital Servisler Yasası uyarısı

Avrupa Birliği Twitter'ı ve yeni sahibi Elon Musk'ı kurallarına uyulması konusunda uyardı. Avrupa Birliği'nin Dijital Servisler Yasası'ndan sorumlu komiseri Thierry Breton, mikro blog servisinin...

ÖNE ÇIKANLAR