AMD Ryzen 7000 serisi Zen 4 mimarisiyle, 2022’nin ikinci yarısında gelecek

AMD, yeni nesil masaüstü yongalarını CES 2022’de tanıttı. Şirketin CEO’su Lisa Su, yakında çıkacak olan Zen 4 mimarisini kullanan ve yeni bir 5nm süreci üzerine inşa edilen AMD Ryzen 7000 yongalarının 2022’nin ikinci yarısında geleceğini duyurdu.

Amiral gemisi Ryzen 5950X tarafından liderlik edilen Ryzen 5000 serisi, Ekim 2020’de piyasaya sürülmüştü. Intel’in o zamanki en üst seviye işlemcisi olan Core i9-10900K’sını geride bırakmayı başarmıştı. Intel, modası geçmiş 14 nm mimarisinden sonra 10 nm üretim sürecine geçiş yaparak çıkardığı 12. nesil Core i9-12900K işlemciyle birlikte oyun tarafında liderliği geri almıştı.

AMD, TSMC’nin 5nm süreci üzerine inşa edilecek. Bununla birlikte AMD’nin CPU’larına daha fazla transistör yerleştirmesine izin vererek işlem gücünde başka bir büyük ilerleme sunacak olan Zen 4 mimarisini temel alacak. Şirket böylelikle bir başka teknik sıçrama yapmak ve liderliğini geri kazanmak istiyor.

Üstelik yeni nesil yongalar AMD’nin LGA tasarımına geçiş yaptığı yeni bir AM5 soketine sahip olacak. Burada bir yongayı anakarta bağlamak için kullanılan pinler, AMD’nin geçmişte kullandığı ve pimlerin çiplere kilitlendiği mevcut PGA tasarımındakine göre farklı şekilde anakartta yer alıyor. Ek olarak, yeni yongalar PCIe Gen 5 ve DDR5’i destekleyecek ve AMD’nin yakında çıkacak olan donanımını Intel’in masaüstü için yakın zamanda piyasaya sürdüğü 12. Nesil Alder Lake yongaları ile uyumlu hâle getirecek. Ve soket teknolojisindeki değişikliğe rağmen AMD, mevcut AM4 soğutucularının yeni AM5 soketleriyle çalışmaya devam edeceğini vaat ediyor.

AMD şimdilik çok fazla ayrıntı vermiyor, bu yüzden şirketin bu yıl içinde yeni çipleri satışa sunacağı zamanlarda daha fazla ayrıntıyla karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

amd ryzen 7 5800x3d

Bu arada AMD, 3D V-Cache teknolojisini kullanacak olan Ryzen 5000 masaüstü çip tasarımının geliştirilmiş bir versiyonunu sergiliyor. Şirketin “dünyanın en hızlı oyun işlemcisi” olduğunu söylediği Ryzen 7 5800X3D, hem AMD’nin kendi Ryzen 9 5900X’ini hem de Intel’in Core i9-12900K işlemcisini geride bırakıyor. AMD yeni çiplerin, Ryzen 5900X’e kıyasla oyun performansında yaklaşık yüzde 15’lik bir artış sağlayan 3D yığınlama teknolojisini kullanan ilk oyun çipleri olduğunu söylüyor.

Ryzen 7 5800X3D sekiz çekirdeğe, 16 iş parçacığına, 105 W TDP’ye, 3.4 GHz temel hıza, 4.5 GHz’e kadar artırılmış hızlara sahip. Ayrıca hem AMD’nin 400 serisi hem de AM4 soketli 500 serisi anakartlarıyla uyumludur. Yakında çıkacak Ryzen 7000 serisi yongalarının aksine, yine de 7nm mimarisinde ve mevcut Zen 3 mimarisini kullanıyor. AMD henüz bir fiyat açıklamamış olsa da, bu ilkbaharın sonunda satışa çıkması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Gemini video sunumundaki yanıt süresi kısaltmalarını kabul ediyor
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun