AMD Radeon RX 6000 serisine iki üye: RX 6500 XT ve RX 6400

google news abone ol

AMD yeni bir giriş seviyesi RX 6000 serisi GPU’su olan RX 6500 XT modelini duyurdu. 199 dolarlık yurt dışı fiyatlı bu model, şirketin önceki nesil en ucuz RDNA 2 GPU’su olan 379 dolarlık RX 6600 XT‘ye göre 179 dolarlık önemli bir tasarruf yapmayı sağlıyor.

AMD, yeni Radeon RX 6500 XT’yi, bütçe dostu bir yükseltme arayan; GTX 1650 veya RX 570 gibi eski grafik kartı sahiplerini hedefliyor. Üstelik FidelityFX Super Resolution (AMD’nin yapay zeka tabanlı süper örnekleme teknolojisi) gibi modern özellikler vadediyor ve eski GPU’lara kıyasla performansta genel bir artış da sunuyor.

RX 6500 XT, daha pahalı olan RX 6600 XT’nin özelliklerini etkin bir şekilde yarıya indiriyor. 16 işlem birimi, 4 GB GDDR6 RAM, 2,610 MHz oyun frekansı ve 2,815 MHz artırılmış saat frekansı sunarken 107 W güç çekiyor.

Ayrıca AMD, toplam güç açısından RX 6500 XT’nin altına gelen yeni bir RX 6400 GPU’yu da duyurdu. Ancak bu model bağımsız bir tüketici ürünü olarak çıkmayacak, erişilebilirliği önceden oluşturulmuş OEM sistemleriyle sınırlı olacak.

Özellikle hem RX 6500 XT hem de RX 6400 GPU’lar, AMD’nin üretim için 6nm işlem mimarisi kullanan ilk ürünleri oluyor. AMD’nin daha önce piyasaya sürdüğü diğer ve daha güçlü RX 6000 serisi GPU’ların tümü hâlâ daha eski olan 7nm mimarisini kullanıyor. Buradaki yeni üretim teknolojisi, şirketin daha güçlü kartlarına yönelik yenilemelerin gelecekte de gelebileceğini gösterebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Corning'in en yeni Gorilla Glass camı bir metreden betona düşmeye dayanıyor

RX 6500 XT, 19 Ocak’ta 199 dolarlık tavsiye edilen perakende satış fiyatıyla yurt dışında satışa sunuluyor. RX 6600 XT’de olduğu gibi AMD, RX 6500 XT’nin kendi versiyonunu satmıyor, yani AMD’nin iş ortaklarının markalarına sahip olanlardan bir tane almanız gerekecek. Ve fiyatlar AMD’nin 199$’lık tahmininden daha yüksek olabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR