Akıllı telefon pazarı son çeyrek performansına rağmen büyüdü

google news abone ol

Araştırma şirketi IDC, hazırladığı raporla akıllı telefon pazarının 2021’in son çeyreğindeki ve genelindeki performansına ışık tutuyor. Rapora göre, akıllı telefon pazarı yıl genelinde yüzde 5.7 oranında büyüdü. Satışların yılın son çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.2 oranında azalması da bu durumu değiştirmedi.

Pazarın zirvesindeki şirketler değişmedi. Sırasıyla Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo ve Vivo ilk beşi oluşturuyor. Listenin diğerleri bölümünde ise yüzde 12.5 oranında bir düşüş yaşanması göze çarpıyor.

IDC’de grup başkan yardımcısı olarak görev yapan Ryan Reith, 2021’in ikinci yarısında pazardaki beklentilerin karşılanamadığına dikkat çekti. Şirketlerin önündeki en önemli problemin bileşen tedariğindeki sıkıntıların olduğunu söyleyen Reith, bunun 2022’nin ilk yarısında da süreceğini belirtti.

Pazarın 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla yeniden büyümeye başlaması bekleniyor. Talebin pek çok ülke ve bölgede hâlâ talebin yüksek olduğunu belirten IDC, 5G ürünlerinin ve katlanabilir cihazların hâlâ büyük ilgi gördüğüne dikkat çekti.

Akıllı telefon pazarında yılın dördüncü çeyreğini Apple zirvede tamamladı. 85 milyon telefon satan şirketin başarısında iPhone 13 serisinin gördüğü ilgi önemli bir rol oynadı. Apple’ı Samsung ve Xiaomi takip etti. Samsung ve Xiaomi’nin yıllık bazda pozitif değişim kaydeden iki şirket olduğunu belirtmekte fayda var.

IDC’nin araştırma direktörü Nabila Popal’a göre, sorunlara rağmen yakalanan yüzde 5.7’lik büyüme akıllı telefon pazarı için pozitif bir gelişme niteliği taşıyor. Sorunlar olmasa büyüme oranının yüzde 5.7’den fazla olabileceğini söyleyen Popal, tüm bölgelerdeki talep artışı ve bileşen sorunlarının çözülmesiyle birlikte büyümenin de hızlanacağını dile getirdi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yandex Rusya ile bağlarını koparmayı planlıyor

Yandex Rusya'nın teknoloji alanındaki en tanınmış markası konumunda. Son yıllarda Batılı rakiplerinin gerisinde kalmamak için sıkı bir mesai harcayan şirket kendi akıllı cihazlarını, sürücüsüz...

Twitter şirketlere altın rengi, resmi kurumlara gri tik verecek

Twitter yenilenmiş Onaylamış Hesap programını 2 Aralık'ta hayata geçirecek. Yenilenmiş programda manuel doğrulama aşaması uygulanırken, farklı kullanıcı türleri için farklı renklerde tikler verilecek. Konuyla...

Netflix Sıcak Kafa dizisinden yeni görüntüler paylaştı

Netflix Sıcak Kafa dizisinin duyurusunu daha önce yapmıştı. Apokaliptik bir dünyayı anlatan dizinin resmi fragmanı ve yeni görüntüleri paylaşıldı. Yeni görüntüler izleyicileri nelerin beklediği...

Spotify Storylines Gaye Su Akyol’un yeni albümüyle Türkiye’de

Spotify’ın sanatçılar ve hayranları arasındaki bağı her zamankinden daha fazla güçlendiren özelliği Storylines, Türkiye’deki müzikseverlerle buluşuyor. Spotify Storylines, ilk kez, Gaye Su Akyol’un dördüncü...

ÖNE ÇIKANLAR