Teknoloji

Akıllı telefon pazarı son çeyrek performansına rağmen büyüdü

apple akıllı telefon pazarı

Araştırma şirketi IDC, hazırladığı raporla akıllı telefon pazarının 2021’in son çeyreğindeki ve genelindeki performansına ışık tutuyor. Rapora göre, akıllı telefon pazarı yıl genelinde yüzde 5.7 oranında büyüdü. Satışların yılın son çeyreğinde bir önceki yıla kıyasla yüzde 3.2 oranında azalması da bu durumu değiştirmedi.

Pazarın zirvesindeki şirketler değişmedi. Sırasıyla Samsung, Apple, Xiaomi, Oppo ve Vivo ilk beşi oluşturuyor. Listenin diğerleri bölümünde ise yüzde 12.5 oranında bir düşüş yaşanması göze çarpıyor.

IDC’de grup başkan yardımcısı olarak görev yapan Ryan Reith, 2021’in ikinci yarısında pazardaki beklentilerin karşılanamadığına dikkat çekti. Şirketlerin önündeki en önemli problemin bileşen tedariğindeki sıkıntıların olduğunu söyleyen Reith, bunun 2022’nin ilk yarısında da süreceğini belirtti.

Pazarın 2022’nin ikinci çeyreği itibarıyla yeniden büyümeye başlaması bekleniyor. Talebin pek çok ülke ve bölgede hâlâ talebin yüksek olduğunu belirten IDC, 5G ürünlerinin ve katlanabilir cihazların hâlâ büyük ilgi gördüğüne dikkat çekti.

Akıllı telefon pazarında yılın dördüncü çeyreğini Apple zirvede tamamladı. 85 milyon telefon satan şirketin başarısında iPhone 13 serisinin gördüğü ilgi önemli bir rol oynadı. Apple’ı Samsung ve Xiaomi takip etti. Samsung ve Xiaomi’nin yıllık bazda pozitif değişim kaydeden iki şirket olduğunu belirtmekte fayda var.

IDC’nin araştırma direktörü Nabila Popal’a göre, sorunlara rağmen yakalanan yüzde 5.7’lik büyüme akıllı telefon pazarı için pozitif bir gelişme niteliği taşıyor. Sorunlar olmasa büyüme oranının yüzde 5.7’den fazla olabileceğini söyleyen Popal, tüm bölgelerdeki talep artışı ve bileşen sorunlarının çözülmesiyle birlikte büyümenin de hızlanacağını dile getirdi.

İLGİLİ HABERLER