Akbank teknik sorun nedeniyle ilgili açıklama yaptı; işte alınan kararlar

24 saattir işlem yapılamıyor

Akbank müşterileri salı gününden bu yana yaşanan teknik sorun dolayısıyla hiçbir bankacılık işlemini gerçekleştiremiyor. Web sitesinden bireysel ve kurumsal internet bankacılık şubesine girmek isteyen ziyaretçiler hata sayfasıyla karşılaşırken mobil uygulamasında da açılış ekranından öteye gidilemiyor. Bir günü aşan bu teknik sorun nedeniyle Akbank resmi bir açıklama yayınladı.

Bankanın açıklamasında, söz konusu teknik sorunun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımların gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. Banka ve müşterilerle ilgili bilgi ve kayıtlara ilişkin herhangi bir güvenlik probleminin bulunmadığının da altı çizildi.

Kesintiden dolayı mağduriyet yaşanan müşterileri için de birtakım önlemler alan Akbank, ekstre ödemesi 6 Temmuz tarihinde olan kredi kartlarının son ödeme tarihini bir gün öteledi. Ayrıca yine aynı tarihte kredi vadesi veya taksidi olan krediler için bir günlük faizin işletilmeyeceği kaydedildi. Bunlara ek olarak Akbank müşterilerinin teknik sorun ile ilgili olarak; ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmuyor.

akbank teknik sorun

Akbank teknik sorun açıklaması

Akbank teknik sorun ile ilgili olarak web sitesinde aşağıdaki açıklamayı yayınladı:

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.

Mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemler;

06.07.2021 tarihinde başlayan ve devam eden bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler ile ilgili olarak;

    • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
    • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
    • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
    • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.

Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.