Türkiye’den gözlenebilecek 21 Haziran 2020 Güneş Tutulması saat kaçta başlıyor?

google news abone ol

1999 ve 2006 yıllarında, nispeten kısa bir zaman aralığında art arda Tam Güneş Tutulması olaylarına tanık olan Türkiye, benzer bir olayı yeniden yaşamak için daha 40 yıl beklemek zorunda. Ancak o zamana kadar Ay’ın Dünya ve Güneş arasına girerek gölgesini yeryüzünün belirli noktalarına düşürdüğü etkileyici doğa olayını kıyısından köşesinden de olsa gözlemleme fırsatlarını yakalayacağız. 21 Haziran 2020 Güneş Tutulması da böyle bir doğa olayı olacak.

Tam tutulmadan farklı olarak, “ateş çemberli” olarak nitelendirilen bu tutulmada Ay, Güneş’ı kısmen gizliyor ve Güneş’in köşelerinde alev çemberi benzeri bir görüntü oluşuyor. 21 Haziran 2020 Güneş Tutulması saat kaçta, Türkiye’de nereden izlenebilir gibi soruların cevabını bu rehber niteliğindeki yazıda detaylandırıyoruz.

21 Haziran’da gerçekleşecek tutulma, Halkalı Güneş Tutulması olarak adlandırılıyor. Ay’ın Dünya’dan en uzak yörüngede bulunduğu zaman gerçekleştiği için, bu tutulmada dünyanın uydusu Güneş’e kıyasla gökyüzünde daha küçük görünüyor. Bu nedenle tam bir tutulma olayı gerçekleşmiyor.

Popular Science tarafından da dikkat çekilen aşağıdaki videoda, Mayıs 2013’te Batı Avustralya’da gerçekleşen Dairesel Güneş Tutulması olayı gösteriliyor.

21 Haziran Güneş Tutulması saat kaçta Türkiye’den görünebilecek?

Dairesel Güneş Tutulması Orta Afrika’dan başlayarak Uzak Doğu’ya kadar uzanan bir hat boyunca görülebilecek. Tutulmanın en iyi şekilde görülebileceği ülkeler arasında Orta Afrika, Orta Doğu ülkeleri ve Hindistan yer alıyor. Bunun dışında Güneydoğu Avrupa’dan Avustralya’nın kuzey kesimlerine kadar uzanan bir hatta da dairesel tutulma kısmi olarak gözlenebilecek.

Türkiye'den gözlenebilecek 21 Haziran 2020 Güneş Tutulması saat kaçta başlıyor?

Yukarıdaki grafikten de görülebileceği üzere, Türkiye tutulmanın kısmen görünebileceği yerler arasında bulunuyor. Ancak tutulmanın görülme yüzdesi bölgeden bölgeye değişiklik gösterecek. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayanlar güneşin daha büyük bir kısmının gölgelendiğini görecekler. Marmara Bölgesi’nde yaşayanlar ise güneşin daha az bir kısmının kapandığına tanık olacaklar.

Dairesel güneş tutulması 21 Haziran 2020 Pazar günü Türkiye saatiyle 06.45’te başlayacak. Tutulmanın en yüksek seviyeye ulaştığı noktada Ay Güneş’in yüzde 99.4’ünü kapatacak.

Örneğin İstanbul’da, tutulma 1 saat 26 dakika 2 saniye boyunca gözlemlenebilecek. Ay’ın gölgesi 07.53’ten itibaren gülmeye başlanacak. Maksimum noktasına ise 08.35’te ulaşacak. Bu sırada güneşin yüzde 10.93’lik dilimi kapanmış olacak. Kısmi tutulma 09.19’da tamamen sona erecek.

Diyarbakır’da ise tutulma iki saat kadar sürecek. 21 Haziran’da saat 07.39’da başlayacak tutulma, en yüksek seviyesine 08.37’de ulaşacak ve İstanbul’dakine göre daha fazla alan gölgelenecek. 09.42’de ise tutulma tamamen bitecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung One UI 5 beta sürümünü çeşitli ülkelerde dağıtıma çıkardı

Samsung, One UI 5 açık beta sürümünü resmi olarak ABD, Almanya ve Güney Kore'deki Galaxy S22 sahiplerine sunmaya başladı. Güncelleme, Android 13'ün beklenen sürümünden...

Uygun fiyata iyi özellikler sunan Samsung Galaxy A03 Türkiye’de

Samsung, ileri teknoloji özellikleriyle mükemmel mobil deneyimi herkes için uygun fiyatla sunduğunu belirttiği ve geçen yılın sonlarına doğru tanıttığı Galaxy A03’ü Türkiye'de satışa çıkardı....

Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı

Bir süredir beklenen Samsung Galaxy A23 5G sessiz sedasız resmiyet kazandı. A23 5G'de telefonu 4G versiyonundan ayıran çeşitli özellikler bulunuyor. 5G desteğini getiren işlemcinin...

Disney+’ın yeni Türk dizisi Dünyayla Benim Aramda’nın yayın tarihi belli oldu

Geçtiğimiz haziran ayında Türkiye'de yayın hayatına başlayan Disney+, ilk orijinal Türk dizisi Kaçış'ı da eş zamanlı olarak izleyicilerle buluşturmuştu. Platformun ikinci orijinal Türk dizisi...

Huawei MateBook D16 i7 için özel Online Mağaza fırsatları ve indirimi

Huawei MateBook D16 i7, büyük ekranlı bir dizüstü bilgisayar isteyen ve numerik tuş takımını arayanlar için isabetli bir seçenek. Yakın zamanda yayınladığımız Huawei MateBook...