Çin’in Mars’a gönderdiği uzay aracından gelen ilk fotoğraflar yayınlandı

Çin, Zhurong isimli uzay aracı tarafından Mars yüzeyinde çekilen ilk fotoğrafları paylaştı. Söz konusu fotoğraflarda kızıl gezegen ve uzay aracının belli bölümlerini görmek mümkün oluyor.

Tianwen-1 görevi kapsamında Mars’a giden Zhurong, 15 Mayıs’ta hedefine varmıştı. Zhurong’un inişiyle birlikte Çin, ABD’nin ardından Mars’a yumuşak iniş yapmayı başaran ikinci ülke olmuştu.

Renklendirilmiş fotoğraflardan birinin (yukarıda) uzay aracının arkasındaki navigasyon kamerasıyla çekildiği belirtildi. Fotoğrafta Zhurong’un güneş panelleri ve açılmamış anteniyle birlikte kızıl gezegenin yüzeyi görünüyor.

Çin'in Mars'a gönderdiği uzay aracından gelen ilk fotoğraflar yayınlandıHemen üstteki siyah beyaz fotoğraf ise Zhurong’un önündeki engelden kaçma kamerasıyla çekildi. Geniş açılı lensin kullanıldığı fotoğrafta uzay aracının yere doğru inen rampasının yanı sıra Mars’ın ufku da görünüyor. Zhurong tarafından yapılan Mars paylaşımları arasında yer alıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun