Teknoloji

Yurt dışından getirilen telefonların kullanımı ile ilgili yeni bir düzenleme geliyor

yurt dışından getirilen telefon

Yurt dışından getirilen telefonların Türkiye’de kullanımı ile ilgili olarak yeni bir düzenleme yapıldı. Anadolu Ajansı‘nın haberine göre, yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edilmesi ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik düzenleme, 1 Kasım’da devreye alınacak.

Ticaret Bakanlığının konuyla ilgili yazılı açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf olacak biçimde getirebildiği hatırlatılıyor. Yapılan yeni düzenleme ile birlikte bu telefonlar için yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı getiriliyor.

Bakanlığın açıklamasında, “Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberi cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek.” ifadesi yer alıyor.

Düzenleme doğrultusunda, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca aktarılan veri ağı ile oluşturulan sorgulama ekranı sayesinde ülkeye girişte, gümrük sahalarında görevli gümrük muhafaza memurları tarafından gerekli kontrol ve denetim işlemleri gerçekleştirilecek.

Söz konusu uygulama 1 Kasım itibarıyla hayata girecek. Anadolu Ajansı, yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının takibi sağlanarak kişisel muafiyetlerin suiistimal edilmesinin önüne geçileceğini belirtiyor.

Uzun süre kullanılmayan telefonların IMEI kayıtları sistemden silinecek

Türkiye’de son dönemde akıllı telefon pazarında önemli bir sorun haline geldiği belirtilen, IMEI bilgisi değiştirilmiş, diğer ifadeyle IMEI’si klonlanmış cihazlarla ilgili olarak yeni düzenleme geliyor. TGRT Haber‘e göre, sektör temsilcilerinin yıllık 10 milyon adetlik pazarın yaklaşık üçte birinin klon ürünlerden oluştuğunu belirttiği ve yurt dışından getirilip, Türkiye’de IMEI klonlama yöntemi ile pazara sunulan cep telefonlarına yönelik olarak yeni resmi adımlar atılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan “Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkol Piyasasının Düzenlenmesine Dair Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne göre şu anda 7 yıl olan elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almayan cihazların elektronik kimlik bilgilerinin pasife alınması süresi 1 yıla düşürülecek.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER