YouTube orijinal içerik planlarında değişikliğe gidiyor

YouTube orijinal içerik sunma konusunda geçmişte olduğu kadar istekli görünmüyor. The Hollywood Reporter‘da yer alan habere göre, şirket “geniş ölçekli bütçe kesintisi” çerçevesinde 2020 itibarıyla senaryolu orijinal içeriklerinin hacmini azaltmayı planlıyor.

Bu plana göre, YouTube orijinal içeriklerinden tamamen vazgeçmeyecek. Ancak söz konusu içerikler için her yıl yüz milyonlarca dolar harcamayı bırakacak. Şirket ile çalışan bir yapımcı, YouTube’un Netflix ve Amazon‘un arasında bir boşluk göremediği için senaryolu orijinal içerikler konusunda hedef küçülttüğünü dile getirdi. Orijinal içerik konusunda plan değiştiren YouTube’un bu plan değişikliği çerçevesinde pek çok senaryolu içeriği de ücretsiz olarak sunması bekleniyor.

YouTube’un üst düzey yöneticilerinden Robert Kyncl de şirket olarak bazı yeni orijinal içerikleri ücretsiz olarak sunma fikrini değerlendirdiklerini dile getirdi. Kyncl strateji değişikliğini ise bir geri adımdan ziyade geçici bir mola olarak tanımladı. YouTube yöneticisi, henüz nihai bir hükme varıldığını söylemek için erken olduğunun altını çizdi. Orijinal içeriklerin ücretsizken büyük ilgi gördüğünün farkına varan YouTube, sunum stratejisinde bu doğrultuda değişikliklere gitmeyi planlıyor.

YouTube’un uygulamayı planladığı yeni strateji “Single Slate” adıyla anılıyor. Söz konusu strateji çerçevesinde orijinal içeriklerin büyük kısmının reklamlı ancak ücretsiz biçimde tüm YouTube kullanıcılarına açılması planlanıyor. Ancak Cobra Kai’nin ikinci sezonu gibi bazı içerikleri izlemek için hâlâ premium servise abone olmak gerekecek.

YouTube orijinal içerik planlarında yaptığı değişiklikle ilk bakışta Netflix ve Amazon karşısında geri adım atıyor gibi görünse de, kendisine biraz daha geniş bir hareket sahası açıyor. Geniş izleyici kitlesinin varlığı sayesinde ücretsiz olarak sunulacak orijinal içeriklerin de fazlasıyla konuşulacağını söylemek çok yanlış olmayacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...