Yemek sipariş sitesi Yemeksepeti Delivery Hero’ya satılıyor

yemeksepeti-logo-050515

2001 yılından beri faaliyet gösteren ve yemek siparişi denince akla gelen ilk web sitelerinden olan Yemeksepeti’nin tamamı 589 milyon dolarlık toplam değerleme üzerinden Delivery Hero’ya satın alındı. Bu satın alma küresel online yemek siparişi sektöründeki en büyük satın alma olarak da tarihe geçti.

Satın almanın tamamlanmasının ardından Yemeksepeti’nin kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın Yemeksepeti’ndeki mevcut görevine devam edecek, aynı zamanda Delivery Hero’nun yönetiminde de aktif rol üstlenerek şirketin dünya çapında büyümesine katkıda bulunacak.

Delivery Hero 28 farklı ülkede faaliyet gösteriyor ve çoğu ülkede pazarda lider konumda bulunuyor. Yemeksepeti’nin satın alınmasıyla birlikte aktif olduğu ülke sayısını 32’ye çıkaran Berlin merkezli Delivery Hero, 100 binden fazla iş ortağı restoran üzerinden aylık yaklaşık 10 milyon siparişe aracılık edecek.

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın satın almayla ilgili olarak “2001 yılında 4 kişiyle hayata geçirdiğimiz Yemeksepeti, bugün 400 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlara “Yemeksepeti yokken ne yapıyorduk?” dedirten bir iş modeli kurabilmek oldukça gurur verici.15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve doğru partneri bekledik. Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı” dedi.

Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg ise “Delivery Hero olarak bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. 15. yılında bile etkileyici büyüme oranlarını tutarlı bir şekilde gerçekleştirmesi, bize yaptığımız işte motivasyon ve ilham verdi. Nevzat ve ekibi, bu iş modelinin gelişmekte olan pazarlarda ne kadar başarılı olabileceğini Türkiye?de ve bölgede kanıtladı. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıra dışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum.” dedi.

İLGİLİ HABERLER