Eski HTC CEO’su Peter Chou’nun yeni sanal gerçeklik girişimi: XRSpace

HTC'de Vive'ın temellerini atan Chou sanal gerçeklikten vazgeçmedi

Peter Chou, HTC’den ayrılsa bile, orada ortaya çıkardığı sanal gerçeklik işlerinden uzak kalamadı. Eski HTC CEO’su, VR sektörüne yönelik çalışmalarını sürdürdü, görsel efekt stüdyosu ve VR oyun stüdyosu tarafında çeşitli yatırımlar yaptı. Son üç yılı aşkın zamanı ise XRSpace adını taşıyan bir proje üzerinde harcıyordu. Bu girişim günümüzün karmaşık ve insanların tek başına tadına vardığı sanal gerçeklik deneyimini değiştirmeyi hedefliyor. Bireysel tüketicileri hedefleyen yeni bir VR başlığıyla XRSpace, kolay kullanımı ve sosyalliği hedefleyen yaklaşımıyla şimdiye kadar gördüğümüz ürünlerden ve platformlardan ayrılıyor.

XRSpace Mova adını taşıyan sanal gerçeklik başlığı, Chou’nun deyimiyle en hafif ve küçük başlık olma özelliğini taşıyor. Aynı zamanda 5G desteğini taşıyan ilk başlık olma özelliğini de taşıyor. Mova, ön tarafında dışa doğru hafif çıkıntı yapan bir dizi kamera taşıyor. Başlığın boyutları, HTC’nin Vive Focus’ununkinin yarı seviyesinde 470 gram ağırlığıyla da 571 gr. ağırlığındaki Oculus Quest ve 695 gr. ağırlığındaki HTC Vive Focus‘tan daha hafif geliyor.

Mova’da Qualcomm Snapdragon 845 işlemci bulunuyor. 6 GB RAM, 4600 mAh kapasiteli pil gibi özellikleri de var. XRSpace bu başlıkta 2880 x 1440 piksel çözünürlüklü panele yer veriyor. Görüş açısı verilmese de 90 Hz yenileme hızı ve 702 dpi gibi yüksek bir piksel yoğunluğu bulunuyor. Daha küçük bir ekran paneli kullandığı için bu değerler açısından rakiplerinden daha önde görünüyor.

Mova ile birlikte oyun oynamak isteyenler için tek bir kumanda sunuluyor. Öncelikli kontrol yöntemi olarak el izleme kullanılıyor. Böylelikle çoğu insan için öğrenme süreci aşağıya çekilecektir. Zaten XRSpace de el hareketlerinin, Manova adını taşıyan sanal dünya ile etkileşim için birinci yöntem olmasını arzu ediyor. İşler bu noktada şimdiye kadar gördüğümüz VR başlıklarının sunduğundan ayrılıyor.

Manova adlı sanal gerçeklik alanına girdiğinizde, çoğu sosyal aktiviteyi doğal hareketlerle yerine getirebilirsiniz. Diğer avatarlar ile el sıkışabilir, çak yapabilir, yumruk tokuşturabilir veya kadeh tokuşturabilirsiniz. Hatta nesneleri elinize alıp fırlatabilirsiniz. Yani gerçek hayatta sizden kilometrelerce uzakta olan arkadaşlarınızla sanki bir aradaymış gibi hareket edebilirsiniz. Işınlama için de bir hareket var; işaret parmağınızı havaya kaldırarak gitmek istediğiniz noktayı işaret ettiğinizde oraya ışınlanabilirsiniz.

xrspace mova

Mova altı açıda özgürlük sunan bir VR başlığı olduğu için sanalda olduğu gibi gerçekte de etrafta yürüyebilirsiniz. Buradaki en şaşırtıcı unsur içten dışa kameralar sayesinde vücut hareketlerinizi de gerçekte olduğu gibi görebilmeniz. Böylelikle sanal gerçeklikte arkadaşlarınızla basit şekilde futbol oynayabilirsiniz. Bu, kulağa hoş geliyor, ancak sanalda nasıl bir deneyim sunacağı hakkında şu an için fikrimiz bulunmuyor.

XRSpace, tam boyda bir avatar oluşturmaya izin veriyor. Chou, avatarların sanal gerçeklik deneyimini yürütme ve sosyal etkileşimi sağlama konusunda temel araç görevini üstleneceğine inanıyor. Yönetici “Bugün, VR’nin bu kadar heyecan verici olmasının nedenlerinden biri, bu kadar sürükleyici olmama nedenlerinden biri, çok iyi dijital avatarlardan yoksun olması.” diyor. “Bugün, dijital avatarların çoğu karikatürize ve yarı gövdelidir, gerçekten ‘dijital benliğiniz’ diyebileceğimiz bir şey değildir. Bu yüzden gerçekten yapmak istediğimiz şey, insanların gerçekten bunun sizin olduğunuzu tanımasına izin vermektir.”

xrspace mova

Bu yenilenmiş avatarlar, yüksek kaliteli cilt dokuları ve yapay zekâ destekli doğal yüz ifadeleri ve bacak hareketleriyle birlikte, Chou’nun efekt stüdyosu Digital Domain’den elde ettiği deneyimle ortaya çıktı.

Chou, daha sonra kullanıcıların aileleri ve arkadaşlarıyla buluştuğunda veya toplantılara ve derslere katılırken aynı “dijital benliğe” bağlı kalmasını umuyor. Ama elbette, sizi avatarınızı daha rahat uygulamalar için tuhaf hale getirmekten alıkoyan hiçbir şey de yok. “Bunu yasaklamıyoruz.”

XRSpace ile sosyal deneyim Manova ile sunulacak

Viveport veya Steam gibi mevcut bir VR platformuna bağlı kalmak yerine XRSpace, içerik ve hizmetler söz konusu olduğunda daha büyük hedeflere sahip olduğunu kendi platformunu geliştirerek gösteriyor. XRSpace, VRChat veya Rec Room gibi VR sosyal platformlarına karşı Manova’yı öne sürüyor. Bu merkez aynı zamanda başlığın temel arayüzü olma özelliğini de taşıyor.

xrspace manova

Kişiye özel alanları sayesinde; sanal evinizde, toplantı odanızda, sınıfınızda, sinemada veya hatta özel plajınızda aileniz, arkadaşlarınız veya tanıdıklarınızla buluşabilirsiniz. Bu senaryolarda video izleyebilir, mini oyunlar oynayabilir veya sanal nesnelerle birlikte oynayabilirsiniz.

İşleri biraz daha gerçekçi hale getirmek istiyorsanız; Mova başlığının “Alan Tarama” özelliğinden yararlanabilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi “Alan Tarama”, fiziksel bir odayı tarayarak sanal bir alana dönüştürebiliyor. Kullanıcı sadece bir odanın etrafında dolaşıp başlığın ön optik sensörlerinin işi yapmasına izin veriyor. İnsanları davet etmeden önce bu sanal odayı yeniden dekore edebilirsiniz.

xrspace manova

XRSpace bu iddialı özelliğin nasıl çalıştığını göstermek için başlangıçta, Tayvan’ın en büyük emlak ajanslarından YC House’un üçüncü çeyrekte VR ev görüntüleme turları başlatmasını sağladı. XRSpace, bu özellikten yararlanmak için mobilya perakendecileri ve seyahat acenteleriyle de çalışıyor, böylece müşteriler satın alma işleminden önce nasıl bir ortamla karşılaşacaklarını deneyimleyebiliyor.

Aynı zamanda XRSpace, kurumlara ve şirketlere VR eğitimi ve VR işbirliğini getirmeye çalışıyor. Tayvan’da, uzaktan eğitime Manova’yı entegre etmek için hâlihazırda en az dört okul ile iş birliği yapılıyor. Benzer şekilde, XRSpace banka müşterilerinin de Mova’yı uzaktan toplantı ve eğitim çözümü olarak kullanmakla ilgilendiklerini iddia ediyor.

Kamusal alanlara girdiğinizde ise işler çok daha ilginç hâle geliyor. Bir merkez olarak hareket eden bir şehir merkezinden başlıyorsunuz, oradan arkadaşlarınızla takılabileceğiniz veya dünyanın dört bir yanından insanlarla tanışabileceğiniz parklara, plajlara, gece kulüplerine ve sinemalara gidebilirsiniz.

Daha sonra, VR’daki diğer insanlarla katılabileceğiniz bir sağlıklı yaşam aktiviteleri paketi olan MagicLOHAS’a sahip olabilirsiniz. Bu paket içinde yoga, tai chi, meditasyon, dans, germe ve hatta beyin eğitimi var. Bunların hepsi bir dağın tepesinde, deniz kenarında veya ormanda gerçekleştirilebiliyor. XRSpace, her etkinliğe sanal eğitmenler eklemek için bir avuç sağlık uzmanıyla iletişim kurdu. Ancak kullanıcıların bu hizmetten yararlanmak için ayrı olarak satılan vücut izleyicilerini giymeleri gerekecek.

Geri kalan kamusal alanlar temel olarak müzik, VR videoları ve VR oyunlarına ait portallardır. Müzik bölümü operatörler tarafından işlenirken, videolar AirPano, Insta360, Dijital Etki Alanı ve çeşitli yerel içerik ortaklarından sağlanacak. Tayvan için Vogue ve GQ zaten iş ortakları arasında yer alıyor. XRSpace de canlı yayınları Manova?nın sanal stadyumuna entegre etmek için yerel bir beyzbol takımı ile çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple'ın 2021 MacBook Pro'larında SD kart yuvası geri geliyor

VR oyunlarına gelince, dikkate değer olanlar arasında Futuretown’un mini golf oyunu Cloudlands 2 ve atış oyunu A-10 VR ile birlikte Resolution Games’in Angry Birds VR ve balık tutma oyunu Bait! oyunları bulunuyor. Bununla birlikte, bu başlıklardan kaçının kulaklığın el hareketi girişi ile uyumlu olacağı belirsiz ve XRSpace’in bu alanda rekabeti yakalamak için daha fazla oyun geliştiricisini SDK’sını almaya ikna etmesi gerekecek gibi görünüyor.

XRSpace’in Mova sanal gerçeklik başlığı, sektörün ana akım kullanıcı kitlesi diliminde gerçekten çığır açmaya çalışan son derece iddialı bir VR başlık gibi görünüyor. Başlığın 599 dolarlık yurt dışı fiyatının da özellikleri dikkate alındığında uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Her ne kadar XRSpace’in eşsiz fikirleri olsa da, tükeicileri düzenli olarak sanal ortama çekmek için yaratıcı fikirlere ihtiyaç var gibi görünüyor. XRSpace, bu noktada operatörlerin yardımcı olacağını umuyor. Tayvan için XRSpace, sanal gerçeklik başlığını Chunghwa Telecom ile piyasaya sürerken Deutsche Telekom, Mova’yı yakın bir gelecekte Avrupa’ya getirecek. XRSpace’in Türkiye pazarına yönelik planlarının olduğunu da biliyoruz. Türkiye ile ilgili gelişmeleri de yeni bilgiler ulaştıkça paylaşacağız.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Monster oyun bilgisayarlarında ve ekipmanlarında indirim fırsatı

Çocuklarına karne hediyesi olarak oyun bilgisayarı satın almayı düşünenler için GittiGidiyor'da Monster Notebook ürünlerinde indirim kampanyası başladı. 25-28 Ocak tarihleri arasında geçerli olan kampanya...

Oppo A55 5G tanıtıldı: Dimensity 700, 5000 mAh pil

Oppo uygun fiyatlı 5G cihazlarının yanına bir yenisini daha ekledi. Şirketin ana vatanı Çin'de tanıtılan telefon Oppo A55 5G adını taşıyor. Cihazın kalbinde MediaTek...

Huawei Day indirimleri ile sunulan kampanyalar ve fırsatlar

Huawei Online Mağaza'da Huawei Day kapsamında büyük indirim fırsatları ve kampanyalar başladı. Huawei ürünlerinin kampanyalar ile yer alacağı 11-31 Ocak tarihleri arasında sürecek Huawei...

Realme C20 resmiyet kazandı: Helio G35, 5000 mAh pil

Realme, uygun fiyatlı cihazların bulunduğu C serisinin en yeni üyesini gözler önüne çıkardı. İlk olarak Vietnam'da satışa sunulan telefon Realme C20 adını taşıyor. Akıllı...

iPhone 12 ile dünyanın farklı ülkelerinden portreler, manzaralar ve diğer fotoğraflar

Apple'ın iPhone 12 serisi gelişmiş kamera sistemleri ve şirketin deyimiyle "bir akıllı telefondaki en hızlı çip" olan A14 Bionic ile tüm kullanıcılara güçlü bilişimsel...

Microsoft Edge için temalar, uyuyan sekmeler ve şifre yöneticisi

Microsoft bu hafta içinde Edge internet tarayıcısı için yeni ve renkli temalar çıkarıyor. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ve genel PC performansının artmasını sağlayan...

Honor V40 tanıtıldı: Dimensity 1000+, 50 MP kamera

Honor V40, birkaç ertelemenin ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. 5G destekli V40, Honor'un Huawei'den ayrılıp Shenzhen merkezli bir konsorsiyumun kontrolüne geçmesinin ardından tanıttığı...

Linux M1 işlemcili Mac bilgisayarlarda başarıyla çalıştırılıyor

Yeni bir Linux çalıştırma girişimiyle Apple'ın M1 işlemcili Mac bilgisayarlarında Ubuntu ilk kez çalıştırıldı. Güvenlik testi için iOS'in sanallaştırılmış bir versiyonunu sunan Corellium adlı...

Samsung Galaxy S21 Ultra Ön İnceleme: Yeni telefonla ilk 24 saat

Samsung'un geçen perşembe günü Unpacked etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği Galaxy S21 serisinin en üst seviyedeki modeli Galaxy S21 Ultra elimize ulaştı. Şu anda ön sipariş...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×