Xiaomi yeni ekranını yeni konsept telefonuyla sergiliyor

Xiaomi, yeni bir konsept telefonu gözler önüne çıkardı. Bu telefon, şirketin dört yana kavisli “şelale” ekranını da görmeyi mümkün kılıyor. Ekran, ana yüzeye 88 derece gibi neredeyse dik bir açıyla kavis yapıyor.

Günümüzde pek çok üretici, kavisli ekranlardan düz ekranlara geçiş yapıyor. Ekran çerçevelerinin çok ince hâle getirilmesinin mümkün olması bu tercihte önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla Xiaomi’nin dört yana kavisli şelale ekranının ilginç bir hamle olduğu söylenebilir.

Pek çok konsept cihazda insanlara neyin mümkün olduğunu gösterilmesi amaçlanıyor. Kullanıcı deneyimini geliştirecek özelliklere pek fazla değinilmiyor. Xiaomi’nin yeni konsept telefonunda da bu durumun söz konusu olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Xiaomi’den yapılan açıklamada, bu telefonun hazırlanmasında ekran camı için yeni bir 3D birleştirme sürecinin kullanıldığı belirtildi. Sıcak bükme yöntemini kullanan şirket, camı 800 santigrat dereceye kadar ısıtıyor ve basınç uyguladıktan sonra sıra on aşamalı cilalama sürecine geliyor.

Xiaomi’nin ekranın köşelere doğru kavislenmesi konusuna bir çözüm getiremediğini belirtmek gerekiyor. Köşelere dikkatli bakıldığında kavisli kesiklerin bulunduğu göze çarpıyor.

Xiaomi’nin konseptinin deliksiz bir cihaz olduğunun da altını çizmekte fayda var. Telefonda fiziksel bir tuş, USB girişi, kulaklık jakı, hoparlör ızgarası veya SIM kart yuvası görünmüyor. Telefonda eSIM, ekrana entegre ön kamera, kablosuz şarj gibi özelliklerin bulunması ve ekran yüzeyinin de hoparlör işlevini yerine getirmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 13 ve iPhone 12 için Bul destekli yeni MagSafe cüzdan

Xiaomi ilginç bir konsept sergilese de, bunun gerçek bir cihaza dönüşmesi kısa vadede ihtimal dahilinde görünmüyor. Ancak şirketin özellikle yeni ekran formatından farklılaştırılmış şekillerden yararlanması sürpriz olmayacaktır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Call of Duty Mobile ikinci yaşını yeni haritayla kutluyor

İlk olarak COD: Black Ops 4'te tanıtılan ve içerisinde Malikâne, Nuketown ve İnşaat Alanı haritalarını da barındıran ve serinin gelmiş geçmiş en geniş haritası...

Netflix The Crown ile Emmy ödüllerinde şov yaptı

Netflix, popüler yapımlarından The Crown ile 2021 Emmy ödüllerinde adeta şov yaptı. Şirket toplamda 44 ödül kazanırken, bu ödüllerden 11 tanesini The Crown getirdi....

Okul için teknolojik ürün tavsiyeleri – Video

Okullar açıldı, yüz yüze eğitim başladı. İlkokul, ortaokul ve lise kademelerinin ardından üniversitelerde de eğitim-öğretim dönemi başlıyor. Okullar açılmış olsa da, alışverişler devam ediyor,...