Xiaomi ilk elektrikli otomobil prototipini sergilemeye hazır

Xiaomi elektrikli otomobil pazarına girmeye yönelik planlarını daha önce duyurmuştu. Şirket bu alanda önümüzdeki 10 yılda 10 milyar dolarlık yatırım taahhüdünde bulunmuştu. Çinli üretici elektrikli otomobil alanında önemli bir adıma daha hazırlanıyor.

Şirketin kurucusu Lei Jun, ilk elektrikli otomobil prototipini ağustos ayında gözler önüne çıkarmaya hazırlandıklarını belirtti. Otomobil WM Motor’un Maven isimli konsept aracını da geliştiren HVST Automobile Design isimli şirket tarafından tasarlandı.

Tanıtımın ardından prototipin yol testlerinin başlaması planlanıyor. Yol testleriyle birlikte Çinli üreticinin ilk otomobili için reklam ve pazarlama makinesini çalıştırmaya başlaması bekleniyor.

Xiaomi elektrikli otomobil üretimi için fabrika inşa ediyor

Xiaomi markalı otomobili trafikte görmemize ise daha uzun bir zaman var. Şirket otomobil üretimi ve Ar-Ge çalışmaları için Çin’in Yizhuang şehrinde bir fabrika inşa ediyor. Bu fabrikada üretim için çarkların 2024 itibarıyla dönmesi bekleniyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun