Teknoloji

Windows 10’da varsayılan internet tarayıcısını değiştirmek kolaylaşıyor

windows 10

Microsoft’un Windows kullanıcılarını Microsoft Edge internet tarayıcısını kullanmaya zorlaması şirketi oldukça antipatik göstermişti. Yazılım devi sonunda bu tavrından vazgeçecek gibi görünüyor. Google’ın Chrome internet tarayıcısının geliştirici versiyonunu ve Windows 10 2H22 güncellemesini bir arada kullanan Leopeva64 rumuzlu Twitter kullancısı tarafından paylaşılan GIF, Microsoft’un zorlamasından vazgeçeceğini gösteriyor.

2022’nin mart ayıyla birlikte Windows 11’de tarayıcı seçim deneyiminde iyileştirmeler yapılmıştı. Windows 11’de ayarlar menüsünde birkaç tıklatma yaparak varsayılan tarayıcı değiştirilebiliyor.

Bir önceki Windows sürümü içinse işler çok daha kolay hâle gelecek gibi görünüyor. Chrome ve Windows 10 2H22 güncellemesiyle Chrome üzerinde açılan pencere aracılığıyla varsayılan tarayıcı tercihi Edge’den Chrome’a kaydırılabiliyor. Buna ek olarak, Firefox ve Opera gibi tarayıcılarda da aynı şekilde varsayılan tarayıcı değişikliği yapılabilecek. Bu kolaylığın Windows 11’e getirilip getirilmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Google’ın Sıkça Sorulan Sorular sayfasına göre, Chrome’un geliştirici sürümleri nihai versiyonun 9 ila 12 hafta önünde seyrediyor. Windows 11 2H22 güncellemesinin eylülde yayınlanması bekleniyor. Windows 10 2H22 güncellemesi için de sonbahar işaret ediliyor.