Windows 10 9901 numaralı ön izleme sürümü sızdı, Cortana ve yeni Xbox uygulaması görüldü

windows-10-sizinti-1

Microsoft yakında çıkacak işletim sisteminin son kullanıcılara yönelik özelliklerine odaklanıyor ve Windows 10’un yeni bir ön izleme sürümünü hazırlıyor. Şirket ocak ayında düzenleyeceği bir basın toplantısıyla planlarını detaylı bir şekilde açıklamaya hazırlanırken, 9901 numaralı yeni sürüm sızdı, böylelikle Microsoft’un yapmayı planladığı çeşitli değişiklikleri görme fırsatı elde ettik.

Yayınlanan son teknik ön izleme sürümünden beri gelen en büyük yenilik Cortana olacak gibi görünüyor. Windows 10’un arama ekranının tepesine yerleştirilen Cortana aracı göze çarpıyor, bunun sayesinde Windows 10 arama aracı yazı veya sesle girilen anahtar kelime sorgularına cevaplar üretebilecek. Windows Phone’dakine benzer bir arayüzün varlığı söz konusu; defterlere, anımsatıcılara ve ilgi alanlarına erişim buradan sağlanıyor. Şu an için pek işlevsel görünmese de, bu alan Windows 10’un final versiyonuyla birlikte daha kullanışlı hâle gelecektir.

Buna ek olarak bir de yeni Xbox uygulaması göze çarpıyor. Bütün Xbox ekosistemine giriş kapısı niteliği gören bu uygulama başarılara, arkadaş listesine, aktivite kaynaklarına ve Mağaza’ya erişim imkanı veriyor. Microsoft bu uygulamanın erken ön izleme olduğuna dikkat çekiyor, gelecekte SmartGlass entegrasyonunun da buraya eklendiğini görebiliriz. Ayrıca 9901 sürümüyle birlikte yazılım üreticisinin yerel Windows 10 uygulamalarını nasıl tasarladığını görme fırsatını elde ediyoruz, hesap makinesi uygulaması da benzer bir yaklaşımı yansıtacak şekilde güncelleniyor.

Ayrıca Microsoft Windows 10’un Görev Görünümü bölümüne yeni animasyonlar ekliyor. Şirket geleneksel Denetim Masası aracını kaldırıp Ayarlar uygulamasını Denetim Masası’na benzer bir görünüm kazandırarak bunun yerine geçirmeyi planlıyor gibi görünüyor. Charms çubuğundan ayarlar butonu da kaldırılmış, böylelikle Microsoft’un Windows 10 ile birlikte ayarlar bölümüne erişimi kolaylaştırmayı amaçladığı görülüyor.

Windows 10 9901 sürümüyle birlikte Windows Mağaza’da da bazı oynamalar yapılıyor. Mevcut Mağaza görünümünde sadece uygulama ve oyunlar bulunurken, ön izleme sürümünde müzik, film ve dizilerin de eklendiği görünüyor. Ne var ki, bunlar büyük ihtimalle Türkiye’den görünür olmayacaktır. Ancak bu değişiklik Microsoft’un Xbox Müzik ve Xbox Video mağazalarını Windows Mağaza’ya entegre edeceğini ve tüm içeriklerini tek bir noktadan sunacağını gösteriyor.

[Görsel – The Verge]

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...