Warner Bros. sitelerinin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını istedi

warner-bros-090916Ünlü film stüdyosu Warner Bros., yapımcısı olduğu filmlerin korsana düşmesini engellemek için sıkı bir çaba harcıyor. Bu amaç doğrultusunda şirketin denediği yöntemlerden biriyse kulağa fazlasıyla ilginç geliyor.

Stüdyodan daha önce yapılan açıklamalarda, Google’ın kullanıcıların korsan içerikleri aramasını ve bu içeriklere ulaşmasını kolaylaştırıldığı belirtilmişti. Şirket, bunun için Google’dan The Pirate Bay gibi sitelere ait bağlantılara arama sonuçlarında yer vermemesini istemişti.

Google’ın çabalarını yeterli görmediği anlaşılan stüdyo, korsanla mücadele sürecinde direksiyona geçmişe benziyor. Korsan içerikleri ve bağlantılı URL’leri listeleyen şirket, bu listeyi Google’a ileterek sayfaların indeksten kaldırılmasını talep ediyor. Korsanla mücadele için Vobile ile de işbirliğine giden stüdyo, bu amaç doğrultusunda kendi URL’lerini de sansürlenmeleri için işaretliyor.

DMCA bildirimlerinden alınan ekran görüntüleri, Kara Şövalye ve Matrix’in tanıtımı için Warner Bros. tarafından açılan resmi web sayfaları hakkında korsan şikayeti olduğunu gösteriyor. Başka bir DMCA içerik kaldırma bildirimi ise stüdyonun aynı işlemi “Şanslı Biri” filmi için de yaptığını gösteriyor. Warner Bros. bu yöntemle filmlerini internette aratanların karşısına satın alma veya legal izleme seçeneklerinin daha sık çıkmasını amaçlıyor.

Warner Bros. bu yöntemi uygulamaya devam edebilir

Google şu an için söz konusu bağlantıları kaldırmasa da, gelecekte bu durum değişebilir. Görünen o ki, Warner Bros. korsanla mücadele için kendi sayfalarına erişimi aşağıya çekmekten bile geri kalmayacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...