Microsoft Mac ve Linux için ücretsiz geliştirici araçları yayınladı

microsoft-visual-studio-code-010515
Görsel – SlashGear

Microsoft Build 2015 etkinliğinde yazılımcıları memnun edecek birçok haber ve yenilik paylaştı. Bunlardan bir tanesi de Visual Studio Code adlı yeni uygulama yer aldı. Bu uygulama sadece Windows’ta değil, Mac veya Linux işletim sistemleriyle çalışan sistemlerde de Windows için kodlama yapmaya imkan tanıyacak.

Mac ve Ubuntu kullanıcılarının daha önce web tabanlı Azure ortamlarına erişim şansı ve kodlama için yerel yazılım seçenekleri bulunmasına rağmen, şimdiye kadar özel bir Visual Studio editörleri bulunmuyordu.

Build 2015’te yapılan duyuruyla birlikte bu durum değişmiş oldu. Visual Studio Code hafif bir düzenleme uygulaması, platformlar arası kullanımı destekliyor, hatta GIT’e doğrudan gönderimde bile bulunuyor.

Her şeyden önemlisi, bu araç ücretsiz ve Microsoft bu aracın ön izleme versiyonunu kullanıcıların indirmesi için yayınladı.

Microsoft’un rakip platformları kucaklaması şimdiye kadar alışılmış bir durum değil, ancak Satya Nadella’nın CEO’luğa gelmesiyle birlikte Microsoft’un geçmişteki alışkanlıklarından çok şey değişti. Bu yeni yazılım aracı da bunun bir göstergesi.

Microsoft Outlook, Office ve Windows ile özdeşleşmiş diğer uygulamaların iOS ve Android versiyonlarını çıkarmıştı. Ayrıca diğer şirketlerin bulut servislerine de kendi hizmetleriyle entegre olma şansı tanıyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung’dan Galaxy S21 Ultra ile S20 Ultra karşılaştırması

Samsung, 2020 ve 2021'in ilk yarılarında çıkan ve birbirinin takipçisi olan Galaxy S20 Ultra ve Galaxy S21 Ultra modelleri için karşılaştırma niteliğinde bir infografik...

Apple’ın yeni etkinliği için beklenen işaret Siri’den geldi

Yeni Apple etkinliği için beklenen doğrulama, Apple'ın dijital asistanı Siri'den geldi. MacRumors sitesinin haberine göre, Siri'ye Apple'ın sıradaki etkinliğinin ne zaman olduğu sorulduğunda "20...