USB 3.2 ile USB-C kablolarından daha fazla verim elde edilecek

usb 3.2USB-C’den uzun zamandır herkesi kurtaracak evrensel standart olarak söz ediliyor. Tek bir port sayesinde telefonu, dizüstü bilgisayarı, tableti, Bluetooth hoparlörü ve hatta oyun konsolunu bile şarj etmenin mümkün olacağı söyleniyor.

Ne var ki, şarj işlemiyle ilgili olarak çizilen güzel gelecek tablosu o kadar da parlak görünmüyor. Farklı voltaj gereksinimleri, veri ve güç transferi için getirilmiş standartlar ve dahası, USB-C portuna bir fiş taktığınızda bunun istediğiniz gibi çalışıp çalışmayacağını daha da karmaşık hâle getiriyor.

Tüm bu karmaşık durum bir kenarda dururken, üyeleri arasında Apple, HP, Intel, Microsoft, Texas Instruments gibi büyüklerin de yer aldığı USB 3.0 Tanıtım Grubu yeni bir USB-C standardını, USB 3.2’yi duyurdu.

USB 3.2 standardı “çok yollu işlem” desteğine sahip olacak. Teoride bu yöntem cihazların aynı anda farklı veri yolları üzerinden iletim gerçekleştirmesini mümkün kılıyor. Basitçe anlatacak olursak; normal bir USB 3.0 bağlantısından daha hızlı olacak, iki adet 5 Gbps’lik veya iki adet 10 Gbps’lik veri yolu üzerinden işleme imkanı verecek.

Tabii ki, USB 3.2’nin avantajından yararlanmak için, bunu destekleyen cihazlara ihtiyacınız olacak. Ev sahibi ve alıcı cihazların USB 3.2 ile uyumlu olduğunu varsayarsak, daha eski USB 3.0 kabloları bile 2 Gbps’ye varan, daha yüksek seviyede hızları görmeyi sağlayacaklar. Böylelikle, üreticilerin desteklemesi durumu göz önünde bulundurulduğunda, tüm elektronik ekipmanlarınızı yükseltmeye hazır olmasanız bile, bu yeni standardın bazı avantajlarını görebileceksiniz.

USB 3.2 standardının bu yılın sonlarına doğru en son hâlini alması bekleniyor. Bu durumda yeni standardın cihazlara gelmesi için biraz daha beklemek gerekecek gibi görünüyor. Eylül 2017’de düzenlenecek USB Geliştirici Günleri etkinliğinde bu konuyla ilgili daha fazla haberin verilmesi söz konusu olabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...