Twitter iOS uygulaması yavaş çekim videoları paylaşmanıza imkan veriyor

Artık iPhone'unuzla çektiğiniz Yavaş Çekim videoları paylaşabileceğiniz güçlü bir mecra var.

twitter-iphone-logo-230315

Yavaş çekim videolar oldukça etkileyici olabiliyor. iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus gibi Apple telefonlarında Yavaş Çekim, Kamera uygulamasının varsayılan çekim modlarından bir tanesi ve 120fps ya da 240fps hızlarında yavaş videolar çekmek mümkün oluyor.

Ne var ki, çekilen bu yavaş çekim videoların paylaşılması, başkalarına izletilmesi o kadar kolay değil. Çoğu cihazda veya ortamda bu yavaş çekim videolar genellikle normal hızlarında oynatılıyor, bu da işin bütün büyüsünü alıp götürüyor. Neyse ki, Twitter artık bu yavaş çekim videoların paylaşılmasını artıracak şekilde onları desteklemeye başlıyor.

Yavaş çekim video desteği şu an için sadece Twitter’ın iOS uygulamasında bulunuyor. Android uygulaması şu an için bu destekten yararlanamıyor. Ancak kısa bir süre sonra Android uygulamasının da bu destekten yararlanacağını düşünüyoruz, ne de olsa ortalıkta yavaş çekim video desteğine sahip Android cihaz sayısı da artıyor.

Twitter yayınladığı bir tweet ile bu yeni çalma özelliğini desteklemeye başladığını duyurdu. Ne yazık ki, time-lapse videoların paylaşılması konusunda herhangi bir bilgi verilmedi. Ayrıca çerçeve hızları konusunda da bir detay yok; ne de olsa oluşturulan yavaş çekim videolar ya 120fps ya da 240fps’de oluşturuluyor. Bu arada üçüncü taraf uygulamalar tarafından oluşturulmuş olan yavaş çekim videoların desteklenip desteklenmediği konusunda da soru işaretleri mevcut.

Yavaş çekim videoların paylaşılması için herhangi bir ek zahmete girişmeye gerek yok. Eğer bir iOS cihaz kullanıcısıysanız, yapmanız gereken tek şey çektiğiniz veya Film Rulosu içinde yer alan yavaş çekim videoyu normal bir video gibi yüklemek.

Twitter şu sıralar video konusunda bir hayli aktif davranıyor. Vine videoları için de geçtiğimiz günlerde HD video oynatma desteği sunulmuş, video tabanlı sosyal ağ üstünde paylaşılan videoların 720p çözünürlükte oynatılması mümkün olmuştu. Ancak bu yavaş çekim video desteği gibi, Vine’ın HD video yükleme desteği de henüz Android cihazlarına gelmedi.

Riot Games’in ilk Netflix dizisi Arcane’in fragmanı yayınlandı

Riot Games’in ilk dizisi olan Arcane, 7 Kasım’da çıkacak. Merakla beklenen dizinin ilk fragmanı, Netflix’in global etkinliği Tudum’da paylaşıldı. Dizi, League of Legends Dünya...

watchOS 8 İncelemesi

Sonbahar geldi ve Apple, iOS 15 ve iPadOS 15 ile birlikte akıllı saatleri için watchOS 8 güncellemesini yayınladı. Diğer Apple cihazları gibi geniş bir...

Twitter’a yeni yüklenen videoların kalitesi daha iyi olacak

Twitter'ın düşük video kalitesi, platformdaki kullanıcılar için uzun süredir hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak şirket cuma günü geleceğe dair baz umut verici bazı haberler paylaştı....

MacBook Pro daha yüksek çözünürlüklü ekranla yenilenebilir

Apple'ın macOS Monterrey için yayınladığı en son beta sürümü, bir süredir konuşulan 14 ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri için önemli ipuçları barındırıyor....

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun