Twitter, Instagram ve Facebook’tan resmi Trump hesaplarına engeller

Dün akşam geç saatlerde ABD’nin başkenti Vaşington’daki kongre binasında meydana gelen olayların ardından Twitter, Instagram ve Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın hesaplarına engeller getirdi.

Facebook, Başkan Trump’ın sitede 24 saat boyunca gönderi yayınlamasına engel getirdi. Bu kararın öncesinde de şirket, ABD Kongre binasına düzenlenen saldırıyla ilgili Trump destekçisi paylaşımları platformdan kaldırdı. Facebook’un açıklamasında, “Başkan Trump’ın Sayfasına karşı 24 saatlik bir özellik engellemesiyle sonuçlanacak iki politika ihlalini değerlendirdik, bu da bu süre zarfında platformda gönderi paylaşma yeteneğini kaybedeceği anlamına geliyor.” ifadesi yer aldı.

Bu arada Instagram’ın tepe yöneticisi Adam Mosseri de, Trump’ın Instagram hesabının 24 saat boyunca kilitlendiğini doğruladı.

Twitter da vatandaşlık bütünlüğü politikasının “tekrarlanan ve ciddi ihlallerini” içeren üç tweet’i kaldırdıktan sonra Başkan Donald Trump’ın hesabını 12 saat süreyle kilitledi. İhlaller devam ederse hesabın kalıcı olarak askıya alınacağını ve Trump üç rahatsız edici tweet’i tamamen silmediği sürece kilidinin açılmayacağını söyledi. Karar, Trump’ın Twitter’ın “şiddet riski” oluşturduğunu söylediği bir videoyu tweetlemesinden sonra alındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Acer'dan oyunculara özel, Tiger Lake-H işlemcili Predator Triton 300, Helios 300 ve Nitro 5 dizüstü bilgisayarlar

@TwitterSafety hesabı, “Washington, DC’deki benzeri görülmemiş ve devam eden şiddet durumunun bir sonucu olarak, Sivil Dürüstlük politikamızın tekrarlanan ve ciddi ihlalleri nedeniyle bugün erken saatlerde yayınlanan üç @realDonaldTrump tweetinin kaldırılmasını talep ettik” şeklinde tweet attı. “Bu, @realDonaldTrump hesabının bu Tweetlerin kaldırılmasının ardından 12 saat boyunca kilitleneceği anlamına gelir. Tweetler kaldırılmazsa, hesap kilitli kalacaktır. Sivil Dürüstlük veya Şiddetli Tehditler politikalarımız dahil olmak üzere Twitter Kurallarının gelecekteki ihlalleri, @realDonaldTrump hesabının kalıcı olarak askıya alınmasıyla sonuçlanacaktır.”

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...