Tidal, sanal dinleme partilerinde tek DJ olmanızı sağlayan “Live” özelliğini duyurdu

Gerçek zamanlı müzik paylaşımı ile Tidal "Live" hayata geçiyor

Tidal, kullanıcılarının gerçek zamanlı olarak müzik paylaşmasına imkan tanıyan “Live” adlı özelliğiyle karşımıza çıkıyor. HiFi ve HiFi Plus aboneleri bu sayede çaldıkları şarkıları, diğer ücretli üyelerle anında paylaşabilecek. Live özelliğini başlatmak için, müzik dinlemek isteyenlerle bağlantılarınızı paylaşmanız yeterli. Maalesef, mix ve scratch gibi özellikler kullanılamasa da, bu özellik sanal dinleme partileri için oldukça kullanışlı olabilir.

Tidal, Live özelliğini hem kendisini hem de sanatçıları ön plana çıkarmak amacıyla kullanmayı planlıyor. Alesso, Aluna ve Diplo gibi ünlü müzisyenler, ABD, İngiltere, Brezilya, Almanya ve Polonya’da Live etkinlikleri düzenlerken, Tidal da hafta boyunca müzik türü uzmanlarının seçtiği parçaları çalacak.

Live, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir durumda ve 100 milyondan fazla şarkıyla uyumlu. 2021 sonlarında Türkiye’den çıkan ve TL cinsinden abonelik planlarını kaldıran Tidal abonelikleri, yurt dışında aylık 10 dolardan başlıyor. Ancak, şimdilik yüksek kaliteli parçalar sunulmuyor. Ayrıca, kaydolduğunuz ülkedeki DJ’leri dinlemek durumundasınız, yani ABD’den Almanya’daki bir DJ’in oturumunu izleyemezsiniz.

Bu özellik, rakip hizmetlerdeki benzer seçeneklere göre daha cazip ya da daha az cazip olabilir. Örneğin, Spotify’ın Grup Oturumları birkaç kişi için oynatma kontrolü sunarken, Amazon’un Amp’i daha çok müzik merkezli bir radyo şovu aracı olarak karşımıza çıkıyor. Tidal’ın basit yaklaşımı, tek başına DJ olmak isteyenler için konuşma baskısı olmaksızın ideal bir seçenek sunuyor.

Ancak, tüm katılımcıların Tidal abonesi olması gerekiyor. Tidal, küresel pazar payında Statista grafiğine göre sıralamada yer alamıyor; bu da bilinen bir marka olmasına rağmen görece küçük bir kitleye hitap ettiği anlamına geliyor. Live özelliğinden en iyi şekilde yararlanmak için arkadaşlarınızı Spotify veya Apple Music gibi platformlardan geçmeye ikna etmeniz gerekiyor ve onların özenle hazırladıkları çalma listelerini ve önerilerini bırakmaya istekli olmamaları ihtimali var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Music Replay ile kullanıcıların yıl sonu müzik özetleri hazır

Live özelliği, Tidal’ın kullanıcı kitlesini genişletmek ve platforma yeni kullanıcılar çekmek için potansiyel bir strateji olarak görülebilir. Ancak, daha popüler müzik platformlarının kullanıcıları ikna etmek ve Tidal’a geçmelerini sağlamak kolay olmayabilir. Bu durumda, Tidal’ın kullanıcı dostu ve özgün özellikler geliştirerek sektörde rekabet gücünü artırması önemli olacaktır.

Sonuç olarak, Tidal’ın Live özelliği, kullanıcıların sanal dinleme partileri düzenlemelerine ve müziklerini gerçek zamanlı olarak diğer üyelerle paylaşmalarına olanak sağlayarak sosyal etkileşimi teşvik ediyor. Bu yenilikçi özellik, müzikseverler için ilgi çekici bir seçenek sunsa da, Tidal’ın daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için hala daha fazlasını yapması gerekiyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun