Tesla Semi 150 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılacak

tesla semi Tesla’nın ilk elektrikli kamyonu Tesla Semi geçtiğimiz hafta tanıtılmıştı. Dört motorlu kamyon, 805 kilometrelik bir menzil vadediyor. Kamyon, kısmen de olsa otonom sürüş özellikleri de barındırıyor.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen tanıtımda Semi’nin fiyatı konusunda bilgi vermemişti. Fiyat konusundaki toz duman da sonunda dağıldı. Kamyonun 482 kilometre menzil vadeden versiyonu 150 bin dolar karşılığında satılacak. 805 kilometre menzil isteyenlerin ise 180 bin dolar ödemesi gerekecek. “Founders Series” adını taşıyan serideki modeller ise 200 bin dolar karşılığında satılacak. Tesla, söz konusu rakamların henüz kesinleşmediğinin altını çizmeyi de ihmal etmedi.

Eğer Semi bu fiyatlarla satışa sunulursa kamyon pazarını değiştirmeyi başarabilir. Hâli hazırda ABD’de uzun menzilli dizel motorlu kamyonlar ortalama 120 bin dolar karşılığında satılıyor. Bu kamyonların yıllık operasyon maliyeti de on binlerce doları buluyor. Tesla, elektrikli kamyonuyla sadece yakıttan 200 bin dolar tasarruf edilebileceğini savunuyor.

Tesla Semi sevkiyatları 2019’da başlayacak

Kamyon filoları olan şirketler şimdiden Tesla Semi ile ilgileniyor. Hem büyük nakliye şirketleri hem de büyük perakende zincirleri şimdiden kamyon için rezervasyon yaptı. İlk Semi’lerin 2019 itibarıyla sahiplerine sevk edilmesi bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...

Apple eşya takip aygıtı AirTag’i sonunda tanıttı

Apple, uzun süredir beklenen AirTag isimli eşya takip aygıtını sonunda resmen gözler önüne çıkardı. Küçük yuvarlak bir cisim olan AirTag, kullanıcıların eşyalarını Apple'ın Bul...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın