Ulaşım

Tesla Cybertruck teslimatlarının başlangıcı için nihayet kesin tarih verdi

tesla cybertruck

Tesla Cybertruck adını taşıyan elektrikli kamyoneti için nihayet kesin bir teslimat tarihi açıkladı. Şirket hem üçüncü çeyreğe ait finans raporunda hem de X hesabında yaptığı bir paylaşımda ilk Cybertruck’ların 30 Kasım’da Austin’deki Gigafactory’de düzenlenecek etkinlikle sahiplerine teslim edileceğini duyurdu.

Tesla’nın üçüncü çeyreğe ait finans raporunun değerlendirildiği toplantıda konuşan CEO Elon Musk, Cybertruck’ın üretim kapasitesini artırmanın çok zor olacağını dile getirdi. Şirket olarak yılda 250 bin Cybertruck üretmeyi hedeflediklerini belirten Musk, bu hedefe ancak 2024’ten sonra ulaşabileceklerini belirtti.

Cybertruck son birkaç aydır test ve prototip versiyonlarıyla yollarda boy göstermişti. Tesla daha önce üçüncü çeyrekte Cybertruck için bir teslimat etkinliği düzenleneceğini açıklasa da, bu etkinlik gerçekleşmemişti. Şirket, elektrikli kamyonetin üretiminin bu yıl içinde sınırlı şekilde gerçekleşeceğini, geniş ölçekli üretime ise 2024 itibarıyla geçileceğini belirtmişti. Tesla ilk Cybertruck’ı geçtiğimiz temmuz ayı itibarıyla banttan çıkarabilmişti.

Tesla Cybertruck 2019’da duyurulmuştu

Tesla Cybertruck’ı 2019’da duyurmuş olsa da, pandemi nedeniyle elektrikli kamyonetin üretimi defalarca ertelenmişti. Duyuru sırasında elektrikli kamyonetin 2021’de yollarda olmasının hedeflendiği açıklanmıştı.

Tesla Cybertruck’ı duyurduktan sonra üretimde geç kaldığı için rakiplerine de yakalandı. Ford F-150 Lightning ve Rivian R1T gibi elektrikli kamyonetler hâlihazırda yollara çıkmış durumda. Yine de, Cybertruck sıra dışı tasarımı ve Tesla imzası taşıması nedeniyle hâlâ büyük bir merakla bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER