Manşetler

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan Anonymous saldırısıyla ilgili resmi açıklama

Anonymous tarafından dün akşamüstü başlatılan siber saldırı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın web sitesini hedef almıştı. Bu saldırı medya ve internette büyük yankı buldu, bazı siteler saldırıyla ilgili son durumları dakika dakika aktardı. Saldırı sonrasında Anonymous’ın fazla yüklenmediği, işi sembolik seviyede tuttuğu şeklinde bazı ifadelere de rastladık.

Tabii bunlar dışarıdan bakılarak yapılan yorumlar. Bir de saldırıya uğrayan TİB cephesinden olayları okumak gerek. Onu da TİB’in bugün öğlen saatlerinde yayınladığı ilk basın açıklamasıyla öğrendik. Medyada dile getirilenlerin aksine saldırının yoğunluğu oldukça fazlaymış, hatta bir ara 2 Gbps seviyesinde trafik TİB’in sunucularına akmış. TİB bu saldırı süresince sitenin devre dışı kalmadığını, sadece kendi tedbirleri kapsamında erişim sorunlarının doğmuş olduğunu iddia ediyor. Bu arada TİB’in saldırı için bilgisayarlarını açan Türkiye’deki internet kullanıcıları için de yaptığı yorum ilginç.

Aşağıda TİB’in basın açıklamasını bulabilirsiniz:

Aşağıda yer alan açıklama 9 Haziran 2011 tarihinde gerçekleşen siber saldırıya ilişkin TİB tarafından yapılan ilk basın açıklamasıdır. Bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı gibi “TİB yetkilileri tarafından yapılan açıklama” şeklindeki ifadeler gerçeği yansıtmamaktadır.

Siber saldırı süreci 9 Haziran 2011 günü saat 17:50 itibari ile başlamış, yükselerek devam etmiş, saat 19:15?de zirve yaparak yaklaşık 2 Gbps hızına kadar çıkmış ve saat 22:00 itibari ile azalarak 4 Mbps hızına kadar düşmüştür.

Bazı basın-yayın organlarında TİB sistemlerine 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği, ayrıca bu saldırının sembolik bir saldırı olduğuna dair haberler yer almıştır. Başkanlığımız sistemleri ilk kez saldırıya uğramamıştır.

Yapılan bu saldırı sembolik değildir. Ayrıca “TİB sistemlerinin 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği” şeklindeki haberler de kesinlikle doğru değildir. TİB sistemleri 9 Haziran 2011 günü gerçekleşen siber saldırı sebebiyle hiçbir zaman devre dışı kalmamıştır. Alınan bazı güvenlik tedbirleri farklı yorumlanmış ve kesinti şeklinde algılanmıştır.

Ülke dışından gelen saldırılar için gerekli önlemler alınmış, ülke içinden gelen saldıranların da tespit edilmeleri için çalışmalar başlatılmıştır. Elde edilen veriler adli ve idari birimlerle paylaşılacaktır.

Bu saldırılara katılanların kendi bilgisayarlarını, banka şifrelerini ve e-posta şifrelerini 3.şahıslara açmaları kişisel güvenliklerini ve ülke güvenliğini hiçe saydıklarının açık göstergesidir.

Bu süreçte Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile uyum içersinde çalışma sergileyen erişim sağlayıcılara, işletmeciler ile kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.

TKNLJ aracılığıyla…

İLGİLİ HABERLER