Microsoft’tan yeni Surface Thunderbolt 4 dock tanıtıldı

USB-C üzerinden bağlanan çok yönlü dock geliyor

google news abone ol

Microsoft, Surface Thunderbolt 4 Dock’u resmen tanıttı. 299,99 dolarlık yurt dışı fiyat etiketiyle sunulan yeni Surface dock, özel Surface Connect bağlantı noktası yerine USB-C üzerinden bağlanacak. Microsoft, USB-C veya Thunderbolt 4’e sahip olmayan Surface cihazları için tasarlanan Surface Connect bağlantı noktasıyla birlikte Surface Dock 2’yi satmaya devam etmeyi planlıyor.

Yeni Surface Thunderbolt 4 Dock, ilk kez Surface dışındaki cihazları destekleyecek. USB-C üzerinden bağlanabiliyor ve Thunderbolt 4 sayesinde 40 Gbps’ye kadar veri aktarım hızları ve 96W şarj desteği sunuyor. Önde, tek bir USB-C bağlantı noktası ve bir USB-A bağlantı noktası bulunuyor, ancak ne yazık ki bir SD kart yuvası bulunmuyor. Surface Thunderbolt 4 Dock’un arka kısmında iki USB-C bağlantı noktası, iki USB-A bağlantı noktası, 2.5 gigabitlik bir Ethernet bağlantı noktası, bir ses jakı ve güvenlik kilidi yuvası bulunuyor.

surface thunderbolt 4 dock

Surface Connect bağlantı noktasının hemen sonunu getirmese de, Microsoft’un bu yönde ilerlediği açık. Microsoft’un son Surface cihazları olan Surface Laptop 5 ve Surface Pro 9, özel Surface Connect bağlantı noktasıyla birlikte Thunderbolt 4’ü destekleyen USB-C bağlantı noktalarına sahip. Artık sadece USB-C lehine Surface Connect bağlantı noktasından vazgeçen bir Surface cihazı göreceğimiz muhtemel. Microsoft, Surface 3’ü özel Surface Connect şarj yerine sadece Micro USB şarj bağlantı noktasıyla gönderdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
MediaTek Dimensity 9300 dört "süper" çekirdekle gelecek

Microsoft’un, Surface cihazlarında USB-C ve hatta Thunderbolt 4’ü desteklemesi biraz zaman aldı. USB-C, 2019’da Surface Pro 7 ile nihayet geldi ve iki yıl sonra Surface Pro 8, Thunderbolt desteğiyle geldi. 2020’de Microsoft, o dönemde güvenlik endişeleri nedeniyle Surface cihazlarının Thunderbolt ile sevk edilmediğini söyledi.

Yeni Surface Thunderbolt 4 Dock, çarşamba gününden itibaren Microsoft’un kendi çevrimiçi mağazasında 299,99 dolar fiyatla yurt dışında satışa sunuldu.

İLGİLİ HABERLER
POPÜLER
ÖNE ÇIKANLAR