Steam Playtest ile oyunları denemek kolaylaşacak

Steam, uzun süredir PC oyuncuları arasındaki en popüler dijital oyun mağazalarından biri. Ancak bu platform üzerinde test gruplarının yönetiminin genellikle demolar ve anahtar dağıtımı üzerinden yapılması, oyuncuları kötü niyetli aktörlerin suistimaline açık hâle getiriyor. Ancak Valve, Steam Playtest isimli sistemiyle bunu değiştirmeye hazırlanıyor.

Playtest’te geliştiricilere oyunun Steam sayfası üzerinden demo davetiyesi gönderme ve erişimi kontrol etme imkanı sunuluyor. Böylelikle geliştiriciler test sürecinde oyuna gösterilen ilgiyi daha kolay takip edebilecek ve süreci daha kolay şekilde sonlandırabilecek.

Valve, Steam Playtest’in Early Access’in yerini almayacağını ve iki sürecin bir arada yürütülebileceğini belirtti. Ancak Early Access’in aksine, Steam Playtest’ten bedava yararlanmak mümkün olacak. Playtest’teki oyunlar için değerlendirme, başarı kaydı gibi özellikler sunulmayacak.

Playtest araçlarının beta testlerinin devam ettiğini de belirtmek gerekiyor. SteamDB takipçilerine göre, testler temmuz ayında başlamıştı. Pavel Djundik ise Playtest kodunun geçmişinin 2015’e kadar uzandığına dikkat çekiyor. Epic Games Store’un çıkışının Valve’ı bu konuda daha hızlı hareket etmeye yönelttiği söylenebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Zynga'dan Snap Games için ReVamp adlı Among Us klonu

Steam Playtest için geliştiriciler bir ücret ödemeden kayıt yaptırabiliyor. Oyuncular ise Playtest’in nasıl işlediğini Total War: Elysium ile görebiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Slack hikaye benzeri paylaşım özelliğini kullanıma sunuyor

Salesforce'un Slack'i satın alma süreci geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Popüler kurumsal iletişim platformu, yeni özelliklerini çatı şirketinin Dreamforce etkinliğinde duyurdu. Slack testlerine daha önce başladığı...

iOS 15 ve iPadOS 15 ile henüz çıkış yapmayan yeni özellikler

Apple'ın iOS 15 ve iPadOS 15 güncellemeleri çıktı, ancak WWDC 2021'de duyurulan özelliklerin tümü bu yeni güncellemelerle birlikte ilk günden sunulmuyor. SharePlay, geliştirilmiş AirPods...

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...