Starlink Roam ile dünyanın gidilen her yerinde internet erişim imkanı getiriyor

Geçen yaz hizmete sunulan Starlink RV, neredeyse dünyanın her yerinde internet erişimi sunan uydu internet hizmetinin bir versiyonuydu. Şimdi Starlink, bu hizmeti Starlink Roam olarak yeniden adlandırıyor ve dünya çapında kullanıma sunuyor. Bölgesel erişim için ayda 150 dolar veya hizmetin mevcut olduğu herhangi bir yerde kullanım için ayda 200 dolarlık paket olmak iki farklı seçeneği bulunuyor.

RV paketiyle aynı şekilde, kullanıcılar 599 dolara taşınabilir bir anten veya 2.500 dolara hareket halinde kullanım için tasarlanmış bir anten seçebilirler. Önceden, Starlink’in Dishy olarak adlandırılan uydu anteni ile yalnızca aynı kıtada seyahat etmek mümkün oluyordu.

Starlink, yeniden markalandırılan aboneliği “bağlantının güvenilir olmadığı veya tamamen mevcut olmadığı yerlerde” internet erişimi elde etmek isteyen müşteriler için bir seçenek olarak pazarlıyor. Ayrıca, faturalandırmanın aylık bazda yapıldığı bir şekilde aboneliği duraklatıp devam ettirebilirsiniz.

Geçtiğimiz şubat ayında şirket, Starlink kapsama alanı dışında bulunan kullanıcılar da dahil olmak üzere, yeni bir “küresel dolaşım hizmeti” hakkında mesajlar almaya başladı. Ancak o zaman, Starlink Roam’ın Starlink RV’nin yerini tamamen alacağını bilinmiyordu. Hala Starlink Roam hakkında çok fazla ayrıntı yok, ancak geçen ay müşterilere gönderilen e-postaya göre bu hizmet tamamen güvenilir görünmüyor. “Starlink’in tipik yüksek hızlı ve düşük gecikmeli hizmeti aralıklı olarak düşük bağlantı hızı veya hiç bağlantı olmaması gibi durumlarla karışabilir.” deniliyor. “Ancak, bu zamanla dramatik şekilde iyileşecek.” ifadesi de yer alıyor.

Starlink Roam için hazırlanmış sık sorulan sorular sayfası, küresel hizmetin yalnızca Starlink bulunabilirlik haritasında yer alan ülkelerde sipariş edilebileceğini belirtiyor. Ancak, Starlink’in teknik olarak izin vermediği Türkiye, Hindistan, Pakistan ve Kamboçya gibi bazı ülkelerden hâlâ düzenleyici onayı bekliyor olması nedeniyle, bu ülkelerde hizmetin hâlâ mevcut olup olmayacağı belirsiz görünüyor.

Starlink’in denizde internet erişimi sağlamak isteyen herkes için hâlihazırda 5.000 dolarlık bir planı bulunuyor. Ayrıca hareket halindeki karavanlar ve diğer araçlar için Flat High Performance adı verilen bir çanak antenini de kullanıma sunmuştu. Şirketin bu son duyurusu, Amazon’un Project Kuiper müşteri cihazlarını duyurmasından sadece bir gün önce geldi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Vivo S18 serisinin gerçek tanıtım tarihi açıklandı
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun