Spotify’ın ücretli abone sayısı 155 milyonu geçti

google news abone ol

Spotify, dün yayınladığı son kazanç raporuna göre şu anda 155 milyon ücretli aboneye ve aylık 345 milyon aktif kullanıcıya sahip. Bu rakamlar yıldan yıla sırasıyla yüzde 24 ve yüzde 27’lik bir artışı temsil ediyor. En büyük artış, yüzde 30’luk artışla 199 milyona ulaşan reklam destekli aylık aktif kullanıcılarda oldu. Şirket, bir önceki çeyrek dönem raporunda 144 milyon aboneye ve 320 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını bildirmişti.

Ancak dinleyici sayısındaki büyümeye rağmen The Wall Street Journal, kullanıcı başına ortalama gelirin bir yıl öncesine göre yüzde 8 düşüşle 4,26 avroya düştüğünü belirtti. Bunun nedeni, yeni aboneleri cezbetmek için kullanılan indirimli planlar ile Rusya ve Hindistan gibi pazarlarda uyguladığı düşük fiyatlar. Bununla birlikte, reklam geliri arttı, tarihsel olarak yüzde 10’dan az getirmesine rağmen gelirin yüzde 13’ünü oluşturuyordu.

Her şeye rağmen Spotify, genel olarak 125 milyon avro zarar açıkladı. Ancak bu, bir önceki yıl yaptığı 209 milyon avroluk kayıptan daha düşük görünüyor. WSJ’ye göre, şirket büyümek için yatırım yapmaya devam ederken kâr açıklaması nadir görünüyor.

Ayrıca Spotify podcast’e de büyük yatırım yapıyor. Bu çeyrekte şirket, Prens Harry ve Meghan Markle ile Ava Duvernay gibi podcast işleri için büyük isimleri bünyesine katmaya devam etti. Şu anda servisi aracılığıyla 2,2 milyondan fazla podcast sunuyor ve podcast tüketimi bir yıl öncesine göre neredeyse yüzde 100 oranında arttı. Spotify, çeyrek yıl boyunca kullanıcılarının yüzde 25’inin podcast içeriğiyle etkileşime girdiğini söylüyor.

Spotify, özellikle podcast’lere yaptığı yatırımın kullanımı, katılımı ve müşteriyi elde tutma oranını artırdığını ve plak şirketlerinden müzik lisanslamaya olan bağımlılığını azaltması için bir fırsat sunduğunu savundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Meta'ya İrlanda'dan 265 milyon avroluk ceza

Bu kazanç raporu, Spotify için ayın son büyük duyurusu olmayacak. Şirket dün 22 Şubat’ta düzenleyeceği bir “Stream On” adlı etkinliğinin duyurusunu gerçekleştirdi. Bu etkinlikte küresel ses akışının durumu ve gelecekte nereye gideceği hakkında en son haberleri paylaşacağını söyledi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR