Spotify HiFi ile daha yüksek kaliteli müzik dinleme keyfi geliyor

Spotify için Hi-Fi, daha doğrusu HiFi dönemi başlıyor. Amazon Music ve Tidal’dan sonra Spotify da daha yüksek kalitede müzik hizmeti sunacak. Önde gelen abonelik tabanlı müzik hizmeti, yeni bir kayıpsız müzik dinleme paketini duyurdu. Spotify HiFi ile dinleyiciler dijital müzik arşivlerinden en yüksek kaliteyi alabilecekler. Spotify bu haberi “Stream On” adını verdiği sanal etkinlikte duyurdu.

Spotify HiFi bu yılın ilerleyen zamanlarında sunulacak. Bu hizmet CD kalitesinde, kayıpsız ses formatını cihazınıza ve Spotify Connect özellikli hoparlörlerle getirecek. Böylelikle dinleyiciler sevdikleri parçaları dinlerken daha derin ve net bir ses duyabilecekler.

Spotify, geçmişte daha yüksek kaliteli ses akışıyla ilgili küçük testler yapmıştı. Ancak şimdi bu özelliği daha geniş bir kapsamda tüketicilere sunacak. Ne var ki, bu hizmet yalnızca belirli ülke pazarlarında mevcut olacak. Fiyatlar da henüz açıklanmadı. Görünüşe göre yüksek kaliteli akış, Spotify müşterilerinden gelen en büyük talepler arasında yer alıyordu. Spotify bugün olduğu haliyle seste en fazla 320 kbps ses kalitesi sunuyor.

Spotify HiFi hizmetinin mevcut rakipleri

Amazon, Amazon Music HD hizmetini 2019’da piyasaya sürmüştü. Kayıpsız planın maliyeti, standart Amazon Music Unlimited hizmetinden daha üstün olarak, aylık 14.99 dolar olarak belirlenmişti. Prime müşterileri için fiyat 12.99 dolar. Amazon Music hizmeti Türkiye’de bulunmadığı için bu hizmetten yararlanma imkanı bulunmuyordu. Ancak Tidal için durum farklı. En başından beri yüksek çözünürlüklü sesi destekleyen Tidal, “Hi-Fi” planı için aylık 19,99 TL ücret talep ediyor. Bu servisin standart fiyatı ise aylık 9,99 TL. Tidal, yüksek çözünürlüklü 96 kHz / 24 bit sesi bile aşabilen “Tidal Masters” adını verdiği bir ürünü de sunuyor. Qobuz gibi daha küçük hizmetler de kayıpsız akışla ses tutkunlarına hitap etmeye çalıştı.

Spotify yeni ülkelere açılıyor

Spotify, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede zaten faaliyette bulunuyor. Ancak şirket bunu daha da genişletmeye hazırlanıyor. Önümüzdeki günlerde şirket, hizmeti “bir milyardan fazla” yeni kullanıcıya ulaştırma çabasının bir parçası olarak platformu 85 yeni pazarda başlatmayı planladığını doğruladı. Spotify, tüm bu yeni pazarlarda kullanılabilirliği sağlamak için platformuna resmi olarak 36 yeni dil desteği de ekliyor.

Spotify’ın Freemium Business Baş Sorumlusu Alex Nörstrom’a göre şirket Asya, Afrika, Karayipler, Avrupa’daki pazarlara genişleyecek ve “en hızlı büyüyen internet nüfusuna sahip oldukları için özellikle Bangladeş, Pakistan ve Nijerya’yı odak alanları olarak seçti. Spotify’ın listesindeki en dikkat çekici eksiklik ise, Tencent Music ile zaten bir ortaklığı var olan Çin.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Netflix’ten Kenya’daki Android kullanıcıları için ücretsiz paket

Netflix, Kenya'da yaşayan Android telefon sahiplerine bazı içeriklerine ücret ödemeden erişme imkanı sunuyor. Bu doğrultuda kullanıcılar herhangi bir ücret ödemeden Netflix'in ücretli abonelerinin izleyebildiği...

Gelecek OnePlus amiral gemisini çalıştıracak birleştirilmiş ColorOS/OxygenOS ile ilgili detaylar

Bu yılın başlarında bazı departmanlarını Oppo ile birleştiren OnePlus, bu birleşimin geleceğinin nasıl görüneceğine dair biraz daha fazla ayrıntı verdi. Görünüşe göre, bu ortak...

iOS 15 yayınlandı, hemen şimdi indir

Apple'ın ön gösterimini haziran ayındaki WWDC 2021 etkinliğinde gerçekleştirdiği iOS 15 için final sürüm yayınlandı, indirme işlemi için bekleyenler artık bu güncellemeyi cihazlarında görebilirler....

iPadOS 15 yayınlandı, işte yenilikler ve uyumlu cihazlar

Apple iPad'lere özel işletim sistemi iPadOS'in en son sürümünü yayınladı. Yaz başında ön gösterimi yapılan iPadOS 15 ile birlikte Apple'ın tabletlerine çoklu görev tarafında...