Spotify ve Deezer Apple’ı Avrupa Birliği’ne şikayet etti

spotify appleAvrupalı şirketler, Amerikan şirketleriyle olan iş ilişkilerinde yanlış olduğunu düşündükleri noktaları Avrupa Birliği’ne şikayet etme konusunda hiç çekingen davranmıyor. Bu davranışın en son örneğini çevrimiçi müzik platformu Spotify sergiledi. Spotify Apple’ı mobil cihaz pazarındaki gücünü kötüye kullandığı gerekçesiyle AB’ye şikayet etti. Bu şikayette Spotify’a bir diğer çevrimiçi müzik platformu olan Deezer ve başka teknoloji şirketleri de katıldı.

Spotify ve Deezer’ın başını çektiği şirketler, Apple’ın dışında Amazon’u da AB’ye şikayet etti. The Financial Times’ta yer alan habere göre; Spotify CEO’su Daniel Ek ve Deezer CEO’su Hans-Holger Albrecht, AB’yi eşit koşulları oluşturması ve güçlülerin gücünü kötüye kullanmasını engellemesi için çağrıda bulundu.

Spotify ve Deezer’ın şikayetlerinin temelinde Apple’ın App Store üzerinden yapılan servis aboneliklerinde uyguladığı yüzde 30’luk kesinti bulunuyor. Bu kesinti nedeniyle Spotify ve Deezer’a iOS uygulaması üzerinden abone olanların daha fazla bir ücret ödemesi gerekiyor. İki şirket, Apple Music ile kendilerine rakip olan Apple’ın bu yolla kendisine avantaj sağladığını iddia ediyor.

Avrupa Komisyonu ise Spotify ve Deezer’ın şikayetinden de önce bu konuyu mercek altına almıştı. Komisyon hâli hazırda büyük teknoloji şirketleri ve onların platformuna ihtiyaç duyan geliştiriciler ve satıcılar arasındaki ilişkiyi düzenlemek adına yeni çözümler üstünde çalışıyor.

Avrupa Birliği, geçtiğimiz haziran ayında Google’a 2.4 milyar avro ceza kesmişti. İnternet devi, rakiplerini aşağıya çekmek ve kendi servislerini haksız biçimde öne çıkarmakla suçlanmıştı. Avrupa merkezli popüler müzik platformları, Brüksel’in diğer Amerikan teknoloji devlerine karşı da benzer bir tutum içinde olmasını umuyor gibi görünüyor.

Spotify Apple’a yönelik şikayetinde başka sektörlerden de destek görüyor

Spotify Apple aleyhinde AB’ye yönelttiği şikayetinde başka sektörlerdeki şirketlerden de destek görüyor. Avrupalı oyun yapımcıları ve dijital yayıncılar da Avrupa Birliği’nin dijital ekonominin şeffaflaşmasına yardımcı olması için çağrıda bulundu.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube Kids uygulaması artık Türkiye’de

YouTube yetişkinler kadar çocuklar için de epey popüler platformlardan bir tanesi. Çocuklar daha bebekliklerinden itibaren YouTube'dan oynatılan videolarla büyüyor desek yanlış olmaz. Bu durumu...

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...