SoundCloud Sony Music ile lisans anlaşması imzaladı

soundcloud sony music

SoundCloud Sony Music ile lisans anlaşması imzalayarak bu yıl içinde hayata geçirmeyi planladığı abonelik servisi için üç büyük plak şirketiyle de uzlaşmış oldu. Anlaşma henüz taraflar tarafından resmi olarak duyurulmazken, anlaşma karşılığında Sony Music’in SoundCloud’dan hisse aldığı da belirtildi. Anlaşma sayesinde SoundCloud Beyoncé, The Weeknd, Future, Calvin Harris, Bruce Springsteen, Miguel, Foo Fighters ve Justin Timberlake gibi müzisyenlerin dahil olduğu Sony Music kataloguna erişim hakkı elde etti.

Çevrim içi müzik servisinin ücretli bir abonelik planı oluşturma konusunda hazırlıklar içinde olduğu bir süredir biliniyor. Şirkete yakın kaynaklar, SoundCloud’ın Apple Music ve Spotify’a rakip olabilecek çevrim içi müzik servisi kurmak için gerekli anlaşmaları yaptığını belirtti.

SoundCloud daha öncesinde Warner Music Group, Universal Music Group ve bağımsız plak şirketlerini bünyesinde toplayan Merlin ile lisans anlaşmasına varmıştı. SoundCloud için son kale niteliğinde olan Sony Music’in fethedilmesi ise biraz zor oldu. Şirket, ticari fayda fırsatlarının azlığını gerekçe göstererek geçtiğimiz yıl katalogunu SoundCloud’dan çekmişti.

Sony Music ile anlaşarak müzik endüstrisinin tamamının rızasını alan SoundCloud, şimdi de 175 milyon kullanıcısını ürkütmeden servisleri karşılığında para kazanmanın yollarını arayacak. Şirketin potansiyelini paraya çevirme konusunda kararlı olduğunu belirten kaynaklar, SoundCloud yöneticilerinin “Platformun geleceği için bu hamleleri yapıyoruz.” şeklinde konuştuğunu dile getirdi. SoundCloud’un aylık 10 dolar abonelik ücreti alması beklense de, daha orta halli bir hizmetin daha uygun bir aylık ücret karşılığında sunulması bekleniyor.

Anlaşma haberleri konusunda SoundCloud ve Sony Music cephelerinden şimdilik bir açıklama gelmiş değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...