Teknoblog Mobil Sony’nin mobil birimi küçülmeye devam ediyor

Sony’nin mobil birimi küçülmeye devam ediyor

Sony Mobile için uzun süredir konuşulan yolun sonu yakında bir gerçeğe dönüşecek gibi görünüyor. Son finans raporu birim adına umut vermiyor.

sony mobile
Sony Xperia XZ2

Sony Mobile için uzun süredir konuşulan “yolun sonu”nun yakında bir gerçeğe dönüşmesi ihtimali artıyor. Japon elektronik devinin son çeyreğe ait finans raporuna göre, şirketin, zaten pek de büyük olmayan, mobil cihaz birimi neredeyse yarı yarıya küçüldü.

Sony 2018’in nisan-haziran ayları arasını kapsayan dönemde sadece 2 milyon akıllı telefon satabildi. Şirket 2017’de aynı dönemde 3.4 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmişti.

Sony 2017 mali yılının genelinde 13.5 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştirmişti. Şirket geçtiğimiz nisan ayında 2018 mali yılının genelinde 10 milyon akıllı telefon satmayı hedeflediğini açıklamıştı. Ancak mali yılın ilk çeyreğindeki satış performansının ardından bu hedef 9 milyon seviyesine çekildi. Şirket, 2018 mali yılının genelinde akıllı telefon satışlarından kasasına koymayı planladığı paranın ise 610 milyar yen (27 milyar TL) olduğunu açıkladı.

Sony Mobile, HTC ile birlikte Android pazarının gözden düşen oyuncuları arasında yer alıyor. Bu düşüşün altında pek çok sebep bulmak mümkün olsa da, şirketin tasarım konusunda değişen dinamikleri yakalamakta geç kalması en güncel faktörlerden biri olarak öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Sony Xperia XZ2 için Android 9 Pie dağıtımına başladı

Sony Mobile cephesinde işler yolunda gitmese de, Sony’nin genel mali durumu sağlıklı görünüyor. İstikrarlı biçimde büyümeye devam eden şirketin gelirlerinde aslan payını yine PlayStation birimi oluşturuyor.

Önceki HaberHonor IFA 2018’de “çılgınca” hızlı ve akıllı bir telefon tanıtmayı vadediyor
Sonraki HaberHonor Note 10 tanıtıldı: Kirin 970 yonga seti, 5000 mAh pil

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz