Samsung One UI 2 yenilikleri ve ipuçları – Video

Geçen yılın başı itibarıyla Samsung Galaxy Android telefonlarında görmeye başladığımız One UI kullanıcı arayüzü, en çok beğendiğimiz kullanıcı arayüzleri arasında yer alıyor. Parmak dostu kullanıcı ikonları ve kontrolleriyle bu One UI, büyük ekranlı telefonları kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Geçen yılın sonlarına doğru Android 10 güncellemeleriyle birlikte Samsung Galaxy telefonlarına sunulmaya başlanan One UI 2 birtakım yenilikleri barındırıyor. Bu videoda ve ipucu yazısında Samsung One UI 2 yenilikleri hakkında konuşuyor, bunlarla ilgili ipuçları veriyoruz.

1
Dinamik Kilit Ekranı

samsung dinamik kilit ekranı

Kilit ekranını her açısınızda farklı bir duvar kağıdı görmek ister misiniz? O hâlde Dinamik Kilit Ekranı özelliğini etkinleştirerek Samsung’un seçtiği duvar kağıtlarıyla görsel şölen yaşayabilirsiniz.

Dinamik Kilit Ekranı özelliğini açmak için Ayarlar > Kilit Ekranı > Duvar kağıdı servisleri yolunu takip edin. Açılan sayfada bulunan Dinamik Kilit ekranı seçeneğinin karşısındaki seçimi işaretleyin ve altta çıkan Uygula düğmesine tıklatın.

Dinamik Kilit ekranı seçeneğinin hemen sağında yer alan dişli ikonuna tıklatarak ayarları düzenleyebilirsiniz. Kategori bölümü altından Manzaralar, Yaşam, Yiyecek, Evcil hayvanlar ve Sanat olarak belirlenen kategorilerden dilediğinizi indirebilirsiniz. Samsung, yaklaşık iki haftada bir yeni görüntüler sunuyor.

Mobil veri ile indir seçeneğini etkinleştirerek Wi-Fi bağlantısına sahip olmasanız bile yeni duvar kağıtlarını indirebilirsiniz. Otomatik güncelle seçeneğini açtığınızda ise duvar kağıtları belirli aralıklarla güncellenecektir.

2
Bildirimlerin Kontrolü

One UI 2 ile birlikte her bir uygulama içinde hangi türde bildirimlerin gösterileceğini tek tek belirleyebilirsiniz. Bunun için Ayarlar > Bildirimler yolunu takip edin. Yakın zamanda görülen başlığı altında en son bildirimleri gönderen uygulamaların listesi yer alıyor. Tümünü gör seçeneğine tıklatarak uygulamaların tümünü görebilirsiniz.

Daha sonra istediğiniz uygulamaya tıklatın ve açılan sayfadan hangi tür bildirimlerin gönderileceğini belirleyin. Eğer isterseniz, her bir uygulama sayfasının en başındaki Bildirimleri göster seçeneğini kapatarak o uygulamanın bildirim göndermesini tamamen engelleyebilirsiniz.

3
Açılır pencere görünümü

Mesajlar veya WhatsApp gibi uygulamalarda gelen mesaj bildirimlerine anında cevap vermek için Açılır pencere görünümü özelliğini de kullanabilirsiniz. Bu sayede gelen bildirim küçük bir baloncuk olarak ekranda görünür, buna tıklattığınızda ise kullanıcı arayüzü üzerinde küçük bir uygulama penceresi açılır. Bu pencereden gelen mesaja anında cevap verebilirsiniz.

Açılır pencere görünümü ayarları için Ayarlar > Gelişmiş özellikler > Açılır pencere görünümü yolunu takip edin. Önerilen uygulamalar altında buluna Mesajlar ve WhatsApp uygulamalarını açık duruma getirin. Listenin devamındaki diğer uygulamaları da kontrol ederek dilediğiniz için açılır pencere görünümünü etkinleştirebilirsiniz.

4
Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimi

Akıllı telefonlar hayatımızda çok büyük bir yer kaplıyor ve bazen hayatın geri kalan kısmını kaçırmamıza neden oluyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıyaysanız, Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimi bölümü sayesinde Samsung Galaxy telefonunuzu nasıl kullandığınızı görebilir, çeşitli uygulamalara zamanlayıcılar ekleyebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar > Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimi yolunu takip edin. Açılan sayfada gün içinde telefonu ne kadar süre boyunca kullandığınızı, en çok hangi uygulamada vakit geçirdiğinizi görebilirsiniz. Aynı amanda ekran kilidinin açılma sayısı ve gelen bildirimlerin miktarı da gösteriliyor.

Hedefleriniz başlığı altında bulunan Uygulama zamanlayıcıları bölümünden seçtiğiniz uygulamalar için süre kısıtlamaları koyabilirsiniz. Açılan sayfada her bir uygulamanın gün içince ne kadar kullanıldığı görülüyor. Karşısında bulunan açılır menü üzerinden belirli bir zaman sınırı ayarlayabilirsiniz.

5
Odak Modu

Odak modu, Dijital Sağlık ayarları altında yer alan özel bir kullanım modu. Bu sayede telefonunuzun dikkatinizi dağıtmasını önleyebilir ve hayatınızı odakta tutabilirsiniz.

Ayarlar > Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimi yolunu takip ettiğinizde, açılan sayfada, Bağlantıyı kesme yolları altında Odak modu bölümünü göreceksiniz. Burada Çalışma zamanı ve Kendime ayırdığım zaman şeklinde oluşturulmuş iki ön ayar var. Eğer isterseniz, Özel düğmesine tıklatarak size özel modlar da oluşturabilirsiniz.

6
Ebeveyn Denetimi

Çocuğunuzun akıllı telefonunun ekranı başında geçirdiği süreyi dengelemesine yardımcı olan ebeveyn denetimi bölümü sayesinde içerik kısıtlamaları ekleyebilir veya çeşitli sınırlamalar koyabilirsiniz. Ebeveyn deneyimi Google’ın Family Link uygulamasının yardımıyla kontrol ediliyor. Bu uygulamayı da Google Play’den veya App Store’dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Yani iPhone’unuz varsa, çocuğunuzda ise bir Samsung Galaxy telefon mevcutsa, onun kullanımını kontrol etmeniz mümkün.

Ayarlar > Dijital Sağlık ve ebeveyn denetimi yolunu takip edin ve daha sonra sayfanın en altında bulunan Ebeveyn denetimi seçeneğini tıklatarak işe başlayın.

7
Kids Home

Eğer çocuğunuz sizden telefonunuzu istiyor ve ona “Hayır” demekte zorlanıyorsunuz. Ancak bir yandan da telefonunuzu çok karıştırmasını istemiyorsunuz. O hâlde Kids Home adı verilen çocuk köşesi sizin için kullanışlı olabilir. Burası çocuklar için çeşitli uygulamaların ve oyunların bulunduğu bir alan. Üstelik parmak izini girmeden de çocuğunuz buradan çıkıp telefonun esas alanına giremiyor.

Kids Home’u etkinleştirmek için parmağınızı ekranın üst kısmından aşağı sürükleyin ve hızlı ayarlar tepsisini açın. Burada sola kaydırarak Kids Home seçeneğini bulun ve tıklatın.

8
Gezinti çubuğu

Android 9 ile birlikte ekranın alt kısmında bulunan gezinti çubuğu yerine dokunmatik hareketleri kullanmak mümkün olmaya başlamıştı. Samsung’un One UI’ın ilk sürümüyle sunduğu dokunmatik hareket yöntemi pek kullanışlı değildi. Geri, Ana Ekran ve Çoklu Görev işlevleri için ekranın alt kenarından yukarı doğru sürüklemek gerekiyordu ve her bir işlev için belirli bir bölge ayrılmıştı. Üstelik ekranın alt kenarında çok ince de olsa çubuk biçiminde simgeler yer alıyordu. Bunlar da nereden yukarı doğru sürüklemek gerektiğini gösteriyordu.

One UI 2 ile birlikte Samsung’un bu düzeni değiştirdiğini görüyoruz. Biraz daha diğer üreticilerin yolu izlenmiş. Ayarlar > Ekran > Navigasyon çubuğu yolunu takip edin. Açılan sayfada bulunan Tam ekran hareketleri seçeneğini tercih edin. Daha fazla seçenek düğmesine tıklatarak ayarları düzenleyebilirsiniz. Eskisi gibi Aşağıdan kaydır seçeneğini tercih edebileceğiniz gbi, Yanlardan ve aşağıdan kaydır seçeneği ile daha rahat ve kullanışlı bir navigasyon yöntemini tercih edebilirsiniz. Klavyede geri harekete izin ver seçeneğini etkinleştirerek ekranda klavye gösterilirken de geri hareketinin yanlardan çalışmasını sağlayabilirsiniz. Üstelik Samsung, geri hareketinin hassasiyetini de belirlemeye izin veriyor.

9
Koyu mod

Aslında Koyu mod yeni sayılmaz. Ancak şimdiye kadar gözünden kaçırmış olanlar için bunu yeniden hatırlatmakta fayda var. Bu modu etkinleştirdiğinizde kullanıcı arayüzünün arka planı siyah renge dönüşüyor, yazılar ise beyaz renkte veya açık tonlarda gösteriliyor. Böylelikle hem gözleriniz rahat edecek hem de Super AMOLED ekranlı Samsung Galaxy telefonunuz daha az pil tüketecek.

Koyu modu etkinleştirmek için parmağınızı ekranın üst kısmından aşağı sürükleyin ve hızlı ayarlar tepsisini açın. Daha sonra sola doğru kaydırarak Karanlık modu seçeneğini bulun ve buna tıklatın.

Karanlık modu hem Samsung hem de Google uygulamalarında buradan etkinleştirme yaptığınızda otomatik olarak çalışıyor.

10
Tek el modu

Telefonların ekranı çok büyüdü, bu nedenle tek elle kontrol etmek, özellikle de kullanıcı arayüzünün üstündeki kısımlara erişmek kolay olmuyor. Tek el modu aslında One UI 2 ile birlikte gelmedi, ancak son zamanlarda çıkan çoğu Samsung telefonu büyük ekranlarla geldiği için bu özelliği hatırlamakta fayda var.

Ayarlar > Gelişmiş özellikler > Tek el modu yolunu takip edin. Açılan sayfada bulunan Tek el modunu kullanma seçeneğini açık duruma getirin. Hareket veya Tuş şeklinde iki seçenek var. Eğer ekranda gezinti hareketlerini kullanıyorsanız, Hareket seçeneği sizin için uygun olacaktır. Ekranın alt kenarının ortasından aşağı kaydırarak kullanıcı arayüzünü küçültebilirsiniz. Sanal gezinti düğmeleri aktifse, Tuş seçeneği daha uygun. Bu durumda ise ekranın ortasındaki Ana ekran tuşuna iki kez dokunarak kullanıcı arayüzünü küçültebilirsiniz.

11
Bildirim panelini hızlı açma

Tek el modu ile bağlantılı bir özellik de bildirim panelini kolaylıkla açmakla ilgili. Büyük ekranlı Samsung telefonlarında tek elle kullanırken üst kısımdaki durum çubuğuna erişip bildirim panelini açmak kolay değil. Bu durumda ekranın ortasından aşağı doğru sürükleyerek de bildirim panelini açabilirsiniz.

Ayarlar > Ekran > Ana ekran yolunu takip edin. Burada bulunan Bildirim paneli için aşağı kaydırın seçeneğini açık durumda getirin.

12
İmleç kontrolü

Sanal klavyeyi kullanarak yazı yazarken, hata yaptığınız bir noktaya geri dönmek için parmağınızı klavyeden uzaklaştırmanız gerekmiyor. Tıpkı Apple’ın iPhone’larında olduğu gibi, klavyeyi bir izleme dörtgeni gibi kullanarak imleci kontrol etmek mümkün.

Bunun için klavye açıkken boşluk tuşuna hafifçe bastırıp bekletin. Ekranda “İmleç kontrolü” yazısının çıktığını göreceksiniz. Daha sonra parmağınızı klavyeden kaldırmadan, onun üstünde sürükleyerek imleci metin içinde istediğiniz noktaya taşıyabilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Adidas’tan ışıkla şarj olan yeni kablosuz kulaklık

Adidas RPT-02 SOL adını taşıyan yeni kablosuz kulaklığını tanıttı. İsveç merkezli Zound Industries ile birlikte geliştirilen RPT-02 SOL'un en önemli özelliği olarak doğal veya...

Meta’dan Reels deneyimini geliştirecek yeni özellikler

Meta'nın TikTok ile daha iyi rekabet edebilmek adına Reels içeriklerini uygulamalarında ön plana çıkarma yolculuğu devam ediyor. Bu yolculuğun Instagram tarafında bazı yanlış adımlar...

MediaMarkt’ın Depoları Boşaltıyoruz, Stokları Eritiyoruz! kampanyasında Galaxy Z Flip 3 var

MediaMarkt'ın geçen hafta başlayan Depoları Boşaltıyoruz, Stokları Eritiyoruz! kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Akıllı telefonlardan küçük ev aletlerine tabletlerden televizyonlara binlerce elektronik ürün MediaMarkt’ta...

Resmi satışı sona eren 27 inç iMac Amazon.com.tr’de indirimli fiyatla satışta

Okulların açılmasına sadece birkaç hafta kalmışken, hem okula hazırlık hem de boş zamanlarında eğlence amaçlı kullanacağı bir bilgisayar isteyenler için Amazon.com.tr'de dikkat çeken fırsatlar...

Spotify’dan yeni Premium abonelerine üç ay ücretsiz kullanım imkanı

Spotify, yeni Spotify Premium kullanıcıları için üç aylık ücretsiz hizmet sunuyor. Üç aylık teklif, yeni bireysel ve öğrenci aboneleri için geçerliyken, yeni Spotify Duo...

Android 13 Pixel serisi için dağıtıma çıktı

Beta sürecini tamamlayan Android 13 Pixel serisi telefonlarla buluşmaya başladı. Google'ın kendi cihazlarının ardından bu yıl içinde Samsung, Asus, Nokia, Motorola, OnePlus, Oppo, Sony,...

Turkcell abonelerine ücretsiz YouTube Premium kullanma imkanı

Turkcell, YouTube ile yapılan iş birliği dahilinde hem yeni hem de mevcut müşterilerine ayrıcalıklı fırsatlarla, sınırlı bir süre için ücretsiz YouTube Premium aboneliği fırsatı...