Samsung kripto para madenciliği için işlemci üretecek

samsung ethereum bitcoin Kripto para birimlerinin yükselişi sayesinde grafik kartlarının maliyeti piyasa fiyatlarının üç katına kadar yükselirken, stoklardaki miktarı da aydan aya azalarak tüm zamanların en düşük seviyesine iniyor. Ancak PC oyuncuları çok yakında rahata erecek, çünkü Samsung, kripto para madenciliği için özel olarak geliştirilmiş işlemciler çıkarmayı planlıyor.

TechCrunch’ın haberine göre Samsung, işlemci biriminin kripto para madenciliği yongalarının üretimiyle yakından ilgileneceğini doğruladı. Henüz konuyla ilgili fazla detay bulunmuyor, ancak Güney Koreli bir yayın organının belirttiğine göre, şirket tekil bilgisayar işlemleri için tasarlanmış uygulama odaklı entegre devreler (ASIC) üretmeyi planlıyor.

Samsung’un doğruladığı madencilik yongalarının birçok bilinmeyeni arasında, ASIC dirençli olarak bilinen Ethereum’da, bir ASIC türevinin nasıl işlev göreceği de bulunuyor. Aslında Ethereum’un ASIC’e karşı dayanıklı olması gibi bir gereksinim yok, ancak bu, Samsung’un çözmesi gereken bir problem olarak duruyor.

Güney Koreli elektronik şirketinin kripto para dünyasına giriş yapma hamlesi biraz garip karşılanabilir, ancak şirket çoktan kripto para madenciliğinin içinde bulunuyor. Madencilikte kullanılan grafik kartlarının büyük bir bölümünde Samsung’un yüksek kapasiteli bellek yongaları kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Bitcoin nedir, nasıl çalışır, fiyatını neler etkiler?

Samsung genellikle akıllı telefonlarıyla veya 4K QLED TV’leriyle bilinirken, şirket son olarak Intel’i geride bırakarak dünyanın en büyük yonga üreticisi oldu. Bu en son girişim de şirketin silikon pazarındaki konumunu biraz daha güçlendirecektir.

Umarız, Samsung’un ASIC yongalarına girişi dünya genelinde GPU stoklarına doğru meydana gelen yığılmayı azaltır. Bununla birlikte şirketin kripto para madenciliği pazarına eğilmesi grafik kartları için bellek sıkıntısı da çıkarabilir. Ancak tahmin ediyoruz ki, Samsung’un bunun için bir planı vardır.

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...

iPhone 13 modellerinin pil kapasiteleri ortaya çıktı

Apple geçtiğimiz salı akşamı yeni iPhone'larını tanıtırken telefonlarının pil ömründen özellikle bahsetmeyi de ihmal etmemişti. Şirket iPhone 13 mini'nin selefinden 1,5 saat, iPhone 13'ün...

WhatsApp çoklu cihaz desteği testini iOS’e taşıdı

WhatsApp çoklu cihaz desteği bir süredir test ediliyor. Şirket sonunda bu özelliği iOS uygulamasının beta versiyonuna da getirdi. Çoklu cihaz desteğiyle kullanıcıların macOS veya...