Ana Sayfa » Ürünler » Akıllı Telefon » Samsung Galaxy Note 10, Note 9 ve Note 8 karşı karşıya

Samsung Galaxy Note 10, Note 9 ve Note 8 karşı karşıya

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10+, sonunda resmen gözler önüne çıktı. Şimdiye kadar Note serisine hep bir cihaz ekleyen Samsung, bu yılla birlikte yeni cihaz sayısını ikiledi. Samsung Galaxy Note 10 ile selefleri Note 9 ve Note 8 arasındaki benzerlik ve farkları sizin için sıraladık.

Tasarım

 • Note 10: 151 x 71.8 x 7.9 mm, 168 gram
 • Note 10+: 162.3 x 77.2 x 7.9 mm, 196 gram
 • Note 9: 161.9 x 76.4 x 8.8 mm, 201 gram
 • Note 8: 162.5 x 74.8 x 8.6 mm, 195 gram

Galaxy Note 10 ve Note 10+, tasarım bakımından Note 9 ve Note 8’den daha ileri bir noktada duruyor. Yeni cihazların ikisinde de çerçevelerden tamamen kurtulan Samsung, ön kamerayı Sonsuz-O ekranın orta üst kısmına yerleştirmiş. Bu sayede yeni Note’larda kullanıcılara daha büyük bir ekran alanı sağlanmış oluyor.

Hem Note 10’da hem de Note 10+’ta arka kamera sistemi, panelin sol üst köşesine dikey olarak yerleştirilmiş. Note 9 ve Note 8’de ise arka kameralar panelin orta kısmına yatay bir tasarımla kullanıcıları karşılıyor. Note 10 ve selefleri arasındaki bir diğer fark ise fiziksel bir parmak izi tarayıcısı taşımaması. Samsung’un yeni telefonunda parmak izi tarayıcısı ekranın altına yerleştirilmiş şekilde kullanıcıları karşılıyor. Parmak izi tarayıcısının ekranın altına taşınması, Samsung’a tasarım konusunda ekstra bir özgürlük sağlamış gibi görünüyor.

Karşılaştırma kapsamındaki tüm telefonlar, metal ve camın buluştuğu suya dayanaıklı kasalara sahip. S Pen de üç telefonun ortak noktaları arasında bulunuyor. Note 9 ve Note 10’da S Pen’in Bluetooth desteği sunduğunu belirtmekte fayda var.

Ekran

 • Note 10: 6.3 inç, Full HD+
 • Note 10+: 6.8 inç, Quad HD+
 • Note 9: 6.4 inç, Quad HD+
 • Note 8: 6.3 inç, Quad HD+

Galaxy Note 10’da 6.3 inç, Note 10+’ta ise 6.8 inç büyüklüğünde ekran mevcut. Note 9’un ekranı 6.4 inçken, Note 8’de 6.3 inçlik bir ekran bulunuyor. Note 10+’ın ekranı Note 9’dan 0.4 inç daha büyük olsa da, ekran çerçevesinin inceltilmiş olması sayesinde iki cihaz aynı alanı kaplıyor.

Tüm Note cihazlarında Super AMOLED paneller kullanılsa da, çözünürlükler değişebiliyor. 2280 x 1080 piksel çözünürlüğü ve 401 ppi piksel yoğunluğuyla Note 10, çözünürlük piramidinin en altında yer alıyor. Note 10+’ın ekranı ise 3040 x 1440 piksel çözünürlük ve 498 ppi piksel yoğunluğu sunuyor.

Hem Note 9’un hem de Note 8’in ekranları, 2960 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip. Bu da söz konusu cihazları Note 10+ ile aynı çizgiye getiriyor. Dört telefonda da Mobil HDR desteği mevcut.

Kamera

 • Note 10: Üç arka kamera (16 megapiksel geniş açılı, 12 megapiksel çift diyafram genişlikli ana kamera, 12 megapiksel telefoto)
 • Note 10+: Dört arka kamera (16 megapiksel geniş açılı, 12 megapiksel çift diyafram genişlikli ana kamera, 12 megapiksel telefoto, DepthVision VGA kamera
 • Note 9: Çift arka kamera (12 megapiksel çift diyafram genişlikli ana kamera, 12 megapiksel telefoto)
 • Note 8: Çift arka kamera (12 megapiksel ana kamera, 12 megapiksel telefoto)

Samsung Galaxy Note 10, üç lensli bir arka kamera sistemine sahip. 12 megapiksel çözünürlüklü, çift diyafram genişlikli ana kameraya 16 megapiksel geniş açılı ve 12 megapiksel telefoto lens eşlik ediyor.

Note 10+’ta ise aynı kurulumun üstüne DepthVision VGA kamera ekleniyor. f/1.4 diyafram genişlikli bu kamera, fotoğraflar için daha fazla bilgi toplamayı sağlıyor.

Note 9 ve Note 8 ise 12 megapiksellik iki kameradan oluşan arka kamera sistemlerine sahip.

İki Note 10 modelinde de ön kamera ekranın orta üst kısmına yerleştirilen delikte bulunuyor. Note 9 ve Note 8’in ön kameraları ise ekran çerçevesinde kullanıcıları karşılıyor.

Note 8’den bu yana kamera teknolojisinde yazılımsal anlamda oldukça fazla şey değişti. Ancak en somut değişim olarak Note 10’da ultra geniş açılı kameranın bulunması öne çıkıyor.

S Pen

 • Note 10/Note 10+: Bluetooth ve Hava Hareketleri destekli S Pen
 • Note 9: Bluetooth destekli S Pen
 • Note 8: Standart S Pen

Note serisini Galaxy S serisinden ayıran en önemli nokta olarak S Pen öne çıkıyor. Note 10 ile birlikte S Pen, şimdiye kadarki en gelişmiş noktasına ulaşıyor. Bluetooth desteğine sahip olan kalem, bir uzaktan kumanda olarak kullanılabilmesine ek olarak Hava Hareketleri isimli bir özelliğe de kavuşuyor. Bu özellik sayesinde kalemi ekrana dokundurmadan Note 10’un arayüzünde dolaşmak mümkün oluyor.

Note 9 ile birlikte S Pen Bluetooth desteğine ve uzaktan kumanda özelliğine kavuşmuştu. Note 9’un S Pen’inin Note 10’unki kadar yetenekli olmadığını belirtmekte fayda var.

Note 8’in S Pen’i ise yazmak ve çizmekten pek fazla uzaklaşmayan standart özelliklere sahip.

Donanım

 • Note 10/Note 10+: Qualcomm Snapdragon 855, Samsung Exynos 9825
 • Note 9: Qualcomm Snapdragon 845, Samsung Exynos 9810
 • Note 8: Qualcomm Snapdragon 835, Samsung Exynos 8895

Galaxy Note 10 ve Note 10+’ta bölgesine bağlı olarak Snapdragon 855 veya Exynos 9825 yonga set bulunuyor. Türkiye’de satılacak modellerde Exynos 9825’in bulunacağını belirtmekte fayda var. Galaxy Note 10’da yonga sete 8 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. Bu modelde microSD kart desteği mevcut değil.

Note 10+’ta ise RAM kapasitesi 12 GB’ye çıkıyor. Buna ek olarak, 512 GB depolama alanı seçeneği de 256 GB’nin yanına ekleniyor. Note 10+’ta microSD kart desteği de mevcut. Türkiye’de Note 10’un 256 GB depolama alanına sahip versiyonu satılacak.

Galaxy Note 9’un Türkiye’de satılan modellerinde de Exynos 9810 bulunuyor. Kullanıcılar 6 GB RAM ve 128 GB depolama alanı ya da 8 GB RAM ve 512 GB depolama alanı seçenekleri arasında tercih yapabiliyor. Her iki modelde de microSD kart desteği mevcut.

Note 8’in kalbinde ise Exynos 8895 yonga set yer alıyor. Bu yonga sete 6 ve ya 8 GB RAM ve 128 ya da 512 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor. Note 8’de de microSD kart desteği bulunuyor.

Note 8 sahipleri hâlâ herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Ancak Note 10 ve Note 8 arasında bariz bir hız farkının hissedilmesi sürpriz olmayacaktır.

Pil

 • Note 10: 3500 mAh
 • Note 10+:4300 mAh
 • Note 9: 4000 mAh
 • Note 8: 3300 mAh

Note 10+, dörtlü içinde en uzun süreli pil ömrünü sunmaya en yakın telefon gibi görünüyor. Note 9’un düşük yoğunluktaki performansının da iyi olduğunu belirtmek gerekiyor. Note 8 ise kullanıcıları bir günden fazlasına götürmüyor.

Dört telefonda da kablosuz şarj özelliği mevcut. Note 10 ve Note 10+’ta ise PowerShare isimli tersine kablosuz şarj özelliği bulunuyor. Note 10’un kablolu şarjda seleflerine kıyasla daha hızlı olduğunu belirtmekte fayda var.

Samsung Galaxy Note 10, Note 9 ve Note 8 karşı karşıya: Sonuç

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10+, Galaxy Note serisinin bugüne kadarki en gelişmiş üyeleri olma özelliğini taşıyor. Güçlü teknik donanımlara sahip bu iki cihazın ekran ve kamera özellikleriyle de seleflerine fark attığı söylenebilir.

Hâlihazırda Note 8 kullananların Note 10 veya Note 10+’a geçince bariz bir değişim hissetmesi muhtemel görünüyor. Note 9 kullanıcıları içinse bu geçiş biraz daha kolay olacağa benziyor.

Samsung Galaxy Note 10 ve Note 10+, hem yetenekli hem çekici telefonlar. Ancak “en yeni telefonu kullanma” gibi bir takıntısı bulunmayanlar için Note 9 da uygun bir seçenek olma niteliğini koruyor.

1 Yorum

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Twitter’dan etkileşimi artırmaya yönelik yeni bir çalışma

Twitter tweet'lerin altında yer alan ölçümlerin gösterimiyle ilgili bazı değişiklikleri yapmaya hazırlanıyor. Daha önce yorumla retweetlenenler olarak anılan işlemin, yani alıntılama işleminin sayısını her...

Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun kısaltması olan TOGG olarak...

Apple’ın App Store politikalarını eleştirenler arasına Facebook da katıldı

Apple'ın App Store politikalarını eleştiren şirketlerin sayısı artıyor. Bu koroya teknoloji dünyasının büyük markaları da katılmış durumda. Microsoft'un ardından Facebook da Apple'ın App Store...

Microsoft’tan Apple’a xCloud ve Xbox Game Pass ile ilgili App Store eleştirisi

Microsoft, Apple'ı uyulması zorunlu katı geliştirici kısıtlamaları ve bulut oyun uygulamalarına olan yaklaşımı nedeniyle eleştiriyor. iPhone üreticisi yönergelerini ihlâl ettiği gerekçesiyle bulut tabanlı oyun...

Teknoblog okuyucularına Huawei Online Mağaza alışverişlerinde indirim fırsatı

Türkiye'de de faaliyet gösteren Huawei Online Mağaza üzerinden Huawei'nin akıllı telefon, akıllı saat, kablosuz kulaklık, dizüstü bilgisayar, aksesuar gibi uygun fiyatlarla ve çeşitli kampanyalarla...

macOS Big Sur herkese açık beta sürümü yayınlandı

Apple'ın Mac işletim sisteminin bir sonraki büyük sürümü macOS Big Sur'un herkese açık beta sürümü yayınlandı. Yeni güncelleme macOS'e beraberinde büyük bir görsel yenilik...

Twitter yanıt sınırlama özelliğini tüm kullanıcılarına açıyor

Twitter, yanıt sınırlama özelliğini iOS uygulamasının tüm kullanıcılarına açıyor. Mikro blog servisi, söz konusu özelliği mayıs ayında test etmeye başlamıştı. İlk etapta sınırlı sayıda...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Galaxy Note 20 serisi MediaMarkt’ta ön siparişe açıldı

MediaMarkt, Samsung'un yeni amiral gemisi telefonları Galaxy Note20 ve Galaxy Note20 Ultra için ön siparişleri almaya başladı. Üç farklı renk seçeneğiyle gelen Galaxy Note...

Mi 10 Pro Plus farklı bir isimle resmiyet kazanacak

Xiaomi önümüzdeki hafta akıllı telefon pazarındaki 10. yılını kutlayacak. Şirketin bu kutlamayı iki telefon duyurusuyla yapması bekleniyor. Daha önce çıkan haberlerde, bu telefonlar Mi...

Realme X3 Pro benchmark testinden geçti

Realme X3 Pro hakkındaki söylentiler çok uzun süredir etrafta dolaşsa da, şirket hâlâ konuyla ilgili net bir işaret vermiş değil. Geçtiğimiz haziran ayında Çin'in...

HTC Wildfire E2 sessiz sedasız piyasaya çıktı

HTC Wildfire E2 kısa bir süre önce Google Play Console'da görülmüştü. Akıllı telefon Rusya'da sessiz sedasız satışa sunuldu. HTC'nin telefon için resmi bir duyuru...

Google Pixel serisine katlanabilir telefon eklemeyi planlıyor

Google'ın internete sızan bir şirket içi belgesi, şirketin önümüzdeki yılın son çeyreğinde katlanabilir ekranlı bir telefon çıkarmayı planladığını gösteriyor. 9to5Google sitesi tarafından paylaşılan belgeye...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun