Eğlence

Returnal PC’ye 32 GB gibi yüksek bir RAM gereksinimiyle geliyor

returnal pc

Sony’nin Returnal oyunu PC’ye geçiş yapacak en son özel PlayStation oyunu olacak. Ancak bu oyunu oynamak isteyenlerin cihazların yüksek miktarda bir RAM’in bulunması gerekiyor. Oyunu oynanabilir bir duruma getirmek için sisteminizde en az 16 GB RAM’e ihtiyacınız olsa da, Returnal‘ın Steam’de verilen sistem gereksinimleri listesi, en iyi şekilde oynamak ve grafiklerinden yararlanmak için en az 32 GB öneriyor.

Bunun ne kadar sıra dışı olduğu hakkında bir fikir edinmek için, Microsoft Flight Simulator oyununun bile bu miktarda RAM önermediğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu oyunun bile minimum 8 GB RAM gereksinimi vardır ve 16 GB önerilir. Bu arada, Cyberpunk 2077Red Dead Redemption 2Dying Light 2 ve A Plague Tale: Requiem gibi diğer yüksek grafik gücü gerektiren PC oyunları da, 16 GB’dan fazla RAM önermiyor.

Returnal, çarpıcı görsellere sahip bir nişancı oyunu, ancak oyunun tam potansiyelini ortaya çıkarmak için neden bu kadar çok RAM gerektirdiği hâlâ net değil. Oyunun önerilen sistem gereksinimlerini karşılamak için en az bir Intel i7-8700 veya AMD Ryzen 7 2700X CPU’nun yanı sıra bir Nvidia RTX 2070 Super veya AMD RX 6700 XT GPU veya daha iyisine ihtiyacınız olacaktır. Sistem gereksinimlerinin geri kalanı da yeni nesil bir konsoldan taşınan bir oyun için oldukça normal görünüyor.

Bununla birlikte, oyunun sızdırılmış ve daha sonra kaldırılan bir videosu, yüksek RAM önerisine biraz ışık tutabilir. PC Gamer tarafından belirtildiği gibi video, Returnal‘ın hem Nvidia’nın DLSS hem de AMD’nin FSR yükseltme teknolojisi, hem gölgeler hem de yansımalar için ışın izleme ve kilidi açılmış kare hızları için destek içerebileceğini öne sürüyor.

Returnal‘ın geliştiricisi Housemarque’ın marka direktörü Mikael Haveri, PC versiyonunu duyuran Sony blog yazısında, bu avantajlardan bazılarını ima ediyor gibi görünüyor. Haveri, “PC versiyonumuz için, deneyimin olabildiğince akıcı olmasını sağlamak için PC’ye özel bir dizi ince ayar ve yükseltme olacak.” diyor ve bununla ilgili daha fazla ayrıntının daha sonra sunulacağını ekliyor.

Returnal ışın izleme ve yükseltme teknolojilerini desteklese bile, bu durum Sony’nin temel olarak 32 GB RAM önermesinin neyi farklı yaptığını açıklamıyor. Hem Marvel’s Spider-Man: Miles Morales hem de Marvel’s Spider-Man Remastered ışın izlemeyi ve DLSS’yi destekliyor. Ancak yalnızca en yüksek seviyedeki ışın izleme seçenekleri 32 GB RAM gerektiriyor. Aksi hâlde, sadece 16 GB RAM ile her iki oyunu da rahatça oynamanın mümkün olduğu belirtiliyor.

Returnal‘a ek olarak Sony, PS5’e özel The Last of Us Part 1 yeniden yapımını gelecek yıl PC’ye getireceğini de duyurdu. Sony, bu oyun için gerekli özellikleri henüz açıklamadı, bu nedenle şirketin bu konuda da RAM tavsiyesini yükseltip yükseltmediğini bekleyip görmemiz gerekecek.

İLGİLİ HABERLER