Qualcomm Tayvan tarafından 774 milyon dolar cezaya çarptırıldı

qualcomm Qualcomm Tayvan tarafından 774 milyon dolar cezaya çarptırıldı. Ülkenin Adil Ticaret Komisyonu, şirketin akıllı telefon modemleri pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle böyle bir karar aldıklarını belirtti.

Tayvanlı yetkililer, şirketin müşterileriyle yaptığı anlaşmalarda koşulları kendisine göre düzenlemek ve yüksek lisans ücretleri alabilmek adına gücünü kötüye kullandığına hükmetti.

Qualcomm’un pahalı ve zahmetli lisans koşulları nedeniyle başının ağrıdığı tek ülke değil. Daha önce de Çin ve Güney Kore, şirkete lisans uygulamaları nedeniyle ceza kesmişti. Apple da benzer gerekçelerle işlemci devi aleyhine farklı ülkelerde davalar açmıştı.

Komisyon tarafından yapılan açıklamada, şirketin CDMA ve LTE yongalarındaki hakimiyetine dikkat çekildi. Bu gücün şirkete konumunu kötüye kullanma ve gerekli lisansları sağlamayı reddetme fırsatını verdiği belirtildi. Komisyon, şirketin bundan böyle yapacağı iş anlaşmalarında diğer şirketleri zorda bırakacak uygulamalarda bulunmaktan vazgeçmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Qualcomm cezaya itiraz edecek

Qualcomm cephesi ise kararı, tahmin edilebileceği üzere, pek de hoş karşılamadı. Şirketten yapılan açıklamada, hem alınan karara hem de cezaya itiraz edileceği belirtildi. Cezanın şirketin Tayvan’daki gelirine uygun bir oranda kesilmediği ifade edilirken, hesaplama yönteminin de yanlış olduğuna dikkat çekildi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...

Görüntülü konuşma için en iyi uygulamalar

Yeni koronavirüs salgını görüntülü konuşma uygulamalarını hayatımızın en önemli parçalarından biri hâline getirdi. Hem işte hem de özel hayatta, bilgisayardan veya mobil cihazlardan gerçekleştirdiğimiz...

Asus ZenFone 8 ve ZenFone 8 Flip tanıtıldı

Asus, bu yılki ZenFone serisiyle biraz farklı bir dönüş yapıyor. ZenFone 8 Flip, büyük ekranı ve açılır kamera mekanizması ile önceki yılların telefonlarına çok...