Teknoloji

PlayStation 5 için değişken yenileme hızı desteği dağıtımda

ps5 güncellemesi

Sony, PlayStation 5 için değişken yenileme hızı desteğinin dağıtıma çıktığını açıkladı. Yazılım güncellemesiyle cihazlara ulaştırılacak olan destek, bu hafta itibarıyla tüm dünyada kullanıcılarla buluşacak. Sony bu özelliğin gelişini daha önceden duyurmuştu.

PS5 sahiplerinin değişken yenileme hızını aktif hâle getirmeleri için Ekran ve Video ayarları menüsüne gitmeleri gerekiyor. Bu destekten faydalanmak sadece uyumlu oyunlarla sınırlı olmayacak. Ekstra bir seçenek ile bu özelliğin tüm oyunlarda çalışması sağlanabilecek. Ancak bu ekstra seçeneğin beklenmeyen bazı görsel etkilere neden olabileceği ve tüm oyunlarda işlemeyebileceği belirtiliyor.

Sony önümüzdeki haftalarda değişken yenileme hızı desteğini alacak oyunların listesini de açıkladı. Listede şu oyunlar bulunuyor: Astro’s Playroom, Call of Duty: Vanguard, Call of Duty: Black Ops Cold War, Destiny 2, Devil May Cry 5 Special Edition, DIRT 5, Godfall, Marvel’s Spider-Man Remastered, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, Ratchet & Clank: Rift Apart, Resident Evil Village, Tiny Tina’s Wonderlands, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege ve Tribes of Midgard.

playstation 5Değişken yenileme hızı desteği, oyun güncellemeleriyle daha fazla oyuna ulaşacak. Yeni çıkacak oyunların doğrudan bu destekle geleceği de Sony tarafından verilen bilgiler arasında yer alıyor.

Sony PlayStation 5 için değişken yenileme hızı desteğini dağıtıma çıkarsa da, burada bir noktaya dikkat etmek gerekiyor. Özellik sadece HDMI 2.1 uyumlu televizyon ve monitörleri destekliyor. Ancak pek çok televizyon ve monitör üreticisi bu desteği HDMI 2.0 modellerinde de aktif hâle getirmişti. Dolayısıyla Sony’nin sınırlama kararının ilginç olduğu söylenebilir.

İLGİLİ HABERLER