PewDiePie’dan YouTube tarihine geçen başarı

Felix Kjellberg, veya herkesin tanıdığı ismiyle PewDiePie, YouTube evreninin en popüler isimleri arasında yer alıyor. Ünlü yayıncının YouTube kanalının abone sayısı kısa süre önce 100 milyonu aştı. Bu durum, PewDiePie’ın “100 milyon aboneye ulaşan ilk bağımsız içerik oluşturucusu” olarak YouTube tarihine geçmesini sağladı.

YouTube’un en başarılı içerik oluşturucuları arasında yer alan Kjellberg, platformdaki trendlerin belirlenmesinde etkin bir rol oynuyor. Başarısıyla bir kitap anlaşmasına bile imza atan ve çok sayıda programda boy gösteren Kjellberg’in sponsor listesi de oldukça kalabalık. Ancak ırkçı dil ve anti-Semitik görsel kullanımı gibi olaylar, PewDiePie’ın başarısını gölgeliyor.

PewDiePie, YouTube’a ilk videosunu bundan 9 yıl önce yüklemişti. Uzun bir yolculuğun ardından 100 milyon aboneye ulaşan ünlü yayıncı için özellikle geçtiğimiz yılın zorlu geçtiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Geçtiğimiz yılın ağustos ayında PewDiePie’ın kanalının abone sayısı 65 milyon civarındaydı. O dönemde PewDiePie ve hayranları, Hintli plak şirketi T-Music’in YouTube kanalıyla bir abone sayısı yarışı içine girdi. Bu yarışta PewDiePie destekçilerinin kullandığı ırkçı ifadeler PewDiePie’ın eksi hanesine yazılırken, abone yarışına toplu bir katliamda gönderme yapılması işleri biraz daha ilgin. hâle getirdi.

2013’ten birkaç ay öncesine kadar, PewDiePie YouTube’un en çok abonesi bulunan kanalına sahipti. Ancak geçtiğimiz mart ayında bu unvan T-Series’e geçti. Yine de, PewDiePie diğer bağımsız yayıncıların büyük farkla önünde olmaya devam etti. T-Series ise 100 milyon abone sayısına geçtiğimiz mayıs ayının sonları itibarıyla ulaştı.

100 milyon aboneye sahip olmak, yüklenen her videonun 100 milyon kişi tarafından izlendiği anlamına gelmiyor. Ancak PewDiePie’ın YouTube’daki en büyük kitlelerden birine sahip olduğu ve tercihlerinin platformu şekillendirdiği inkâr edilemez bir gerçek. Neredeyse 10 yıl önce çıktığı yolculukta YouTube üzerindeki oyunculuk deneyimini değiştiren PewDiePie, son zamanlarda çektiği videolarda daha farklı konulara odaklanmayı tercih ediyor.

PewDiePie YouTube tarafından özel videoyla kutlandı

PewDiePie, YouTube kanalının abone sayısının 100 milyona ulaşmasını Twitter hesabından paylaştığı bir mesajla kutladı. 100 milyon aboneye ulaşmasını “gerçek olamayacak bir başarı” olarak tanımlayan ünlü yayıncı, “Kendimi buna layık görmüyorum ama daima minnettarım” ifadesini kullandı. Buna ek olarak bir de video yayınlayan PewDiePie, geldiği noktaya hâlâ inanamadığını belirtti. YouTube öncesinde garip ve yalnız bir çocuk olduğunu söyleyen ünlü yayıncı, birden insanların yaptığı şeyleri sevmeye başladığını dile getirdi.

YouTube da PewDiePie’ın bu başarısını, 9 yıllık yolculuğunun önemli kilometre taşlarını gösteren bir videoyla kutladı. PewDiePie ve YouTube arasındaki ilişki gelgitli olsa da, iki taraf da birbirlerinin önemini fazlasıyla iyi biliyor gibi görünüyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

MANŞETLER

Oppo A9 2020 İncelemesi

Oppo bu yılın başlarında Türkiye pazarına giriş ve orta segment RX modelleriyle girdi. Yılın ikinci yarısında ise A serisi modellerle ülkemizde rekabetin epey yüksek...

Keenetic Start İncelemesi

Keenetic ürün yelpazesi içinde giriş seviyesinde bulunan Keenetic Start, evinde veya iş yerinde Wi-Fi ağının kapsamını genişletmek isteyenler için makul bir seçenek olarak karşımıza...

AirPods Pro Türkiye’de satışa sunuldu

AirPods Pro, geçtiğimiz ayın son günlerinde gözler önüne çıkmış ve yurt dışında belli ülkelerde satışa sunulmuştu. Apple'ın yeni kablosuz kulaklığı bugün itibarıyla şirketin Türkiye'deki...

F1 Brezilya GP 2019: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1'de 2019 sezonunun hem takımlar hem de pilotlar şampiyonları belli oldu. Artık kalan iki yarış sadece alt sıralardaki durumu belli edecek. Bu arada...

Microsoft xCloud oyun servisi ve yeni oyunlarla ilgili detaylar açıkladı

Microsoft xCloud abonelik tabanlı oyun servisinin 2020 yılı içinde çıkacağını açıkladı. Şirket tam olarak bir tarih vermese de, bu servisten oynanabilecek yeni oyunlarının bazılarının...