Teknoloji

İnternet Arşivi 565 farklı Palm Pilot uygulamasını modern mobil cihazınıza getiriyor

palm pilot

The Internet Archive, yani İnternet Arşivi, yıllar öncesinin yazılımlarını ve platformlarını herhangi bir web tarayıcısından veya dokunmatik ekranlı akıllı telefondan kolaylıkla erişilebilecek hâle getirmeye devam ediyor. Son olarak aralarında oyunların, araç takımlarının ve hatta çeşitli ücretsiz denemelerin bulunduğu, monokrom renkli ekranlardan kalma 565 klasik Palm Pilot uygulamasına erişme imkanı sunuyor.

Açmak istediğiniz her uygulama ve oyunda, tüm Palm OS yüklenir. Hesap makinesi, not defteri gibi uygulamaları seçebilir veya ekranda yazı yazmaya izin veren Graffiti dokunmatik yüzeye erişebilirsiniz. İlginçtir ki, 2022 model bir dokunmatik ekranlı cihazda, 1996 model bir cep bilgisayarını kullanmak için bu dokunmatik yüzey gayet iyi şekilde çalışıyor. Geçmişte mobil cihazların nasıl bir deneyim sunduğunu görmek için gerçekten ilginç bir deney oluyor.

Arşivci ve tarihçi Jason Scott, The Verge sitesine verdiği demeçte, mevcut CloudPilot öykünücüsünün çalıştırılmaya hazır hâle gelmesinin yalnızca altı ay sürdüğünü söylüyor. Üstelik hem geliştiricisi Christian Speckner’a hem de daha önce sunulmuş olan POSE öykünücüsüne de atıfta bulunuyor. Scott, kendi favori Palm yazılımının Palm III’te kullandığı bir GPS uygulaması olduğunu söylüyor.

Ayrıca onun özel Palm Pilot deneme yazılımları koleksiyonunda, geliştiricilerin, insanların bir uygulama için ödeme yapmasını neyin sağlayacağını bulmaya çalıştıkları zamanlarda, neler denediğine dair ilginç detayları görebilirsiniz. “7 sayısıyla hiçbir matematik işlemi yapamazsınız” şeklinde bir mesaj gösteren deneme sürümündeki hesap makinesi size biraz fikir verecektir.

Scott, Palm Pilot öykünücü koleksiyonunu yavaş ve kademeli bir şekilde piyasaya sürdüğünü söylüyor. Çünkü, söylediğine göre, insanların bir noktayı kaçırdığını bulmalarından biraz bıkmış. Arşive baktığınızda, her bir uygulamanın yapımcısının isimleri gibi meta verilerinin çoğunlukla çıkarıldığını göreceksiniz. Ayrıca her uygulama için talimatlar eklemeyi umuyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER