Nvidia stok sıkıntısını RTX 2060 ve GTX 1050 Ti arz ederek aşmayı planlıyor

Nvidia, stoklarda yaşanan sıkıntılarla ve daha yeni olan RTX 30 serisi kartlarının fiyatlarının uçuşa geçmesinin ardından iş ortaklarına GTX 1050 Ti ve RTX 2060 GPU’ları için yeni stok açmayı planlıyor. Şu anda insanların sadece yeni grafik kartlarını edinmekte değil, herhangi bir modern karta ulaşmakta sıkıntı yaşamakta olduğu söyleniyor.

Nvidia’nın GPU’larının, çıktıkları zamanlarda nispeten daha uygun grafik kartı seçenekleri olması bekleniyordu. Ne var ki, GTX 1050 Ti gibi uygun fiyatlı olarak sunulan kartlar bile, satışa çıktıkları dönemlerden daha yüksek fiyatlarda satılıyor. Aynı durum RTX 2060 gibi, Nvidia’nın 2 yıl önce çıkardığı ve 20 serisi içinde daha uygun bir model olarak nitelendirdiği grafik işlemcisi için de geçerli oluyor.

Neyse ki, Nvidia’nın yeni stok arzı sayesinde fiyatlar biraz daha aşağı inecektir. Özellikle şu anda erişmesi ve satın alması pek de kolay olmayan yeni kartların bulunduğu bir ortamda Nvidia’nın alternatifler sunarak nispeten daha eski işlemcilerin fiyatlarını düşürmeye gitmesi güzel bir gelişme sayılır.

Aslında küresel çapta bir çip sıkıntısı yaşanıyor ve bu durum da dizüstü bilgisayarlardan taşıtlara kadar birçok donanımı etkiliyor. Bazı yonga üreticileri, şu sıralar son moda olmayan, yani daha eski grafik kartlarında gördüğümüz çiplerin üretiminde bile sıkıntıların yaşandığını dile getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple M1X MacBook Pro modelinin işaretini ilginç bir şekilde verdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Samsung yeni ISOCELL sensörünün tanıtım tarihini açıkladı

Durum öyle bir hâle geldi ki, ABD’nin yeni başkanı Joe Biden, yonga üreticilerinden yaşanan çip sıkıntısıyla ilgili bir şeyler yapmalarını istedi. Ancak bu talebin ne kadar verimli olacağını söylemek şu an için zor görünüyor. Ancak Biden’ın, en azından ABD için, eski başkan Donald Trump’ın grafik kartları üzerine koyduğu yüzde 25’lik vergiyi inceleyerek işe başlayabileceği tavsiyesinde bulunuluyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...

Google Workspace ve Google Sohbet şimdi herkesin kullanımına açıldı

Google bugün, Google hesabı olan herkesin kullanabileceği, Workspace uygulama ve hizmet paketindeki bazı değişiklikleri duyurdu. Google, Workspace uygulamalarının üç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu söylüyor,...

Hades 13 Ağustos’ta Xbox ve PlayStation’a geliyor

Supergiant Games'in roguelike oyunu Hades, 13 Ağustos'ta Xbox ve PlayStation konsollarına geliyor. Oyun Xbox One, Xbox Series X/S, PS4 ve PS5 için satışa sunulacak....