Türkiye’nin dördüncü GSM operatörü faaliyete geçiyor

Türkiye’nin mobil iletişim sahnesine yeni bir oyuncu katılıyor. Bu yeni oyuncu NETGSM olacak. NETGSM’in yönetim kurulu başkanı Adem Öcal, mart ayı itibarıyla dördüncü operatör olarak abone alımına başlayacaklarını duyurdu.

Anadolu Ajansı’na konuşan Öcal, “Diğer mobil operatörlere göre biz, katma değerli hizmetlere vereceğimiz yakın destekle fark yaratacağız” ifadesini kullandı. Öcal şirketinin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumundan (BTK) 2009’da aldığı sabit telefon, sanal mobil telefon, internet servis sağlayıcılığı ve haberleşme altyapı lisanslarıyla hizmet verdiğini de hatırlattı.

Öcal telefon hizmetlerinde ilk defa sanal mobil şebeke hizmetleri kapsamında Turkcell ile sözleşme imzalayarak, kendi GSM çekirdek şebeke alt yapılarını kurduklarını belirtti. NETGSM’in yönetim kurulu başkanı, BTK’den 0510 22X XXXX numara bloku aldıklarını ve test olarak hizmet vermeye başladıklarını dile getirdi. Öcal, hâlihazırda sabit telefon hizmetleri (STH) kapsamında 200 bine yaklaşan VoIP/SMS abonesiyle altıncı sırada bulunduklarını ve mobil hizmetlerde de rekabete hazır olduklarının altını çizdi.

NETGSM’in kullandığı yazılım ve donanımlarda TÜBİTAK destekli Ar-Ge projelerinden faydalanılıyor. Öcal, elektronik ve yazılım sektöründe iyi bir kadroya, kendilerine ait veri merkezine, tecrübe ve altyapıya sahip olduklarını vurgulamayı da ihmal etmedi.

Öcal’ın verdiği bilgiye göre, NETGSM’in abone kabul süreci elektronik ortamda yürütülecek. NETGSM Yönetim Kurulu Başkanı, teknolojinin hayatı kolaylaştırması konusunda abonelerini rahatlatmayı vadetti. Uygulamaların duyurusunu yakında yapacaklarını belirten Öcal, Makineler Arası İletişim (M2M) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) kullanımı konusunda abonelerini geleceğe hazırlayacaklarını da sözlerine ekledi.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun