NASA’nın Parker uzay aracı Güneş’e deyim yerindeyse “dokundu”

google news abone ol

Bir NASA uzay aracı, kuruluşun belirttiği şekilde Güneş’e “dokundu”, böylelikle ilk kez insan yapımı bir nesne bu tarz büyüklükte bir gök olayına imza atmış oldu.

Uzay ajansı, bu başarıyı araç için büyük bir adım ve güneş bilimi için dev bir adım olarak nitelendirdi.

Parker Solar Probe adlı uzay aracı, geçtiğimiz nisan ayında bir uçuş sırasında güneşin korona adı verilen üst atmosferine birkaç kez girip çıktı. NASA’nın verileri alması ve onaylaması için aradan aylar geçmesi gerekti. Geçiş, uzay aracını korona içinde uçarken güneşin merkezinin yaklaşık 13 milyon kilometre yakınına getirdi.

Ajans, Parker’ın sekizinci ve en yakın geçişinden elde edilen bilgilerin, bilim insanlarının en yakın yıldızımız ve onun Güneş sistemi üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olacağını kaydetti.

nasa parker güneş aracı

İddialı görev, aynı zamanda NASA’nın araştırmasına adını veren Amerikalı astrofizikçi Eugene Parker tarafından onlarca yıl önce ortaya atılan bir terim olan “Güneş rüzgarı” hakkında daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir. Güneş rüzgarı, bazen uyduları ve hatta yer tabanlı teknolojiyi bozan güneşten gelen yüksek hızlı bir parçacık akışıdır. Artı tarafta, gece gökyüzünde dans eden nefes kesici kuzey ışıklarını, yani aurora’ları da yaratırlar.

Güneşin aşırı sıcaklıklarına ve radyasyonuna karşı koruma için özel olarak tasarlanmış bir ısı kalkanına sahip olan uzay aracı, 2018’de Amerika’nın Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral uzay üssünden fırlatıldı. İlk yaklaşımlarından biri sırasında uzay aracı yaklaşık 343.000 km/saat hıza ulaştı. Ancak 2025’teki son uçuşu sırasında yaklaşık 692.000 km/saat hıza ulaşması bekleniyor.

Aşağıdaki video, Parker Solar Probe’un bu son başarısı hakkında daha fazla fikir veriyor ve ayrıca uzay aracının korona boyunca uçarken çektiği inanılmaz görüntüleri de içeriyor:

Vaşington’daki NASA Genel Merkezi’nde Bilim Misyonu Müdürlüğü yardımcı yöneticisi olarak görev yapan Thomas Zurbuchen, “Parker Solar Probe’un Güneş’e dokunması Güneş bilimi için anıtsal bir an ve gerçekten dikkate değer bir başarıdır.” dedi. “Bu kilometre taşı bize sadece Güneşimizin evrimi ve güneş sistemimiz üzerindeki etkileri hakkında daha derin bilgiler sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kendi yıldızımız hakkında öğrendiğimiz her şey bize evrenin geri kalanındaki yıldızlar hakkında daha fazla şey öğretiyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
NASA Artemis 1'in kalkışını kasım ayına ertelemek zorunda kaldı

NASA’da Parker program yöneticisi olarak görev yapan Joseph Smith ise şu sözleri ekledi: “Önümüzdeki yıllarda daha da yaklaşırken görevin başka neler keşfedeceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Ekim 2022 takvimi: Andropoz ve Cici geliyor

Netflix Ekim 2022 takvimi kapsamında gösterime girecek orijinal diziler, filmler ve diğer içeriklerle ilgili detayları burada veriyoruz. "Artık değişim vakti ve değişim cesaret ister..." sloganıyla...

Twitter’dan tweet düzenleme özelliği için yeni paylaşım

Twitter tweet düzenleme özelliğinin duyurusunu bir süre önce yapmıştı. Uzun süredir beklenen bu özelliğin testleri bir süredir devam ediyor. Eylül ayı bitmeden kullanıma sunulacağı...

Redmi Note 11R tanıtıldı: Dimensity 700 işlemci, 5000 mAh pil

Xiaomi Redmi Note 11R daha önce duyurulduğu gibi bugün itibarıyla gözler önüne çıktı. Note 11 serisinin en yeni üyesinin tamamen yeni bir telefon olduğunu...

Google büyük beklentilerle açtığı Stadia bulut oyun hizmetini kapatıyor

Google, bulut oyun hizmeti Stadia'yı kapatıyor. Hizmet, 18 Ocak 2023'e kadar oyuncular için açık kalmaya devam edecek. Google, yurt dışındaki kullanıcıların Google Store üzerinden...

Twitter’dan video izleme deneyimini değiştirecek önemli yenilikler

Twitter TikTok etkisine kapılan sosyal medya platformları arasında yerini alıyor. Mikro blog servisinde videolar artık TikTok'takine benzer şekilde tam ekranda gösterilecek. Buna ek olarak,...