Motorola’nın 5G Moto Mod’unun içinde Snapdragon 855 var

Motorola 5G trenine ilk atlayan üreticilerden bir tanesi oldu. Şirket geçtiğimiz ağustos ayında 5G Moto Mod adını verdiği aksesuarını tanıtmıştı. ABD’li mobil operatörlerin 5G şebekelerini faaliyete geçirmeye hazırlandığı bir ortamda, bu aksesuar da Amerikan yetkili düzenleyici kuruluştan onay aldı. Bağlandığı Android cihaza 5G desteği kazandıran bu cihazın, düşünüldüğünden daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu ortaya çıktı.

Motorola, 2018’in ortalarında Moto Z3’ü tanıtmıştı. Bu akıllı telefon, 5G şebekelerinin henüz mevcut olmadığı bir ortamda”5G’ye hazır” ilk cihaz olarak nitelendirilmişti. Aslında Moto Z3’te kutudan çıktığında 5G desteğini sunacak herhangi bir mekanizma bulunmuyor.

Telefonun sözü edilen 5G desteği bir aksesuara bağlı. Bu aksesuar sayesinde daha önce bir Motorola Moto cihazı satın almış olanlar, yeni bir 5G destekli akıllı telefon satın almak yerine 5G Moto Mod’u cihazlarına takarak daha yüksek şebeke hızlarından yararlanabilecek. Bu cihaz Motorola ve mobil operatör Verizon’ın iş birliği doğrultusunda geliştirilmişti.

Ne Motorola ne de Verizon, 5G Moto Mod cihazının piyasaya ne zaman satışa çıkacağını net bir şekilde belirtmemişti. Bunun yerine 2019’da çıkacağı bilgisi paylaşılmıştı. Görünen o ki, gizemli tarih yaklaşıyor. Motorola’nın Mods modüler sistemini destekleyen akıllı telefonların arkasına takılabilen bu 5G eklentisi, Amerikan Federal İletişim Komisyonu (FCC) onayını aldı.

Bu kuruluş 5G Moto Mod’un halka açık şebekelerde kullanılabilmesi için onay verdi. Motorola, bu cihazın takıldığı ürünlere büyük performans artışı sağlayacağını vadediyor. Verizon ise 5G şebekesinin, kapsamaya bağlı olarak 5 Gbps’ye varan hızlara ulaşabileceğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Honor 50 Pro Snapdragon 778G ile testten geçti

Ne var ki, 5G Moto Mod sadece bir modem ve bazı anten parçalarından oluşmuyor. İçinde Qualcomm’un X50 5G modemi bulunuyor. Bu modem 2016 yılında tanıtılmıştı, ancak henüz yeni yeni pazara çıkıyor. Tasarımına bağlı olarak, X50’nin çalışması için Snapdragon 855 yongasete ihtiyaç bulunuyor.

Bu da demek oluyor ki, Motorola’nın Moto Mod’u sadece X50 modemi değil, aynı zamanda Snapdragon 855 işlemciyi de barındırıyor. Aynı zamanda 5G’nin çalışması için gerekli olan QTM052 anten sistemi de bulunuyor. İlginçtir ki, bu durum Mod’u, bağlandığı Moto Z3 akıllı telefondan daha güçlü hâle getiriyor. Moto Z3’te Snapdragon 835 işlemci bulunuyor. Aynı zamanda Motorola, Mod’a telefondan bağımsız olarak 2000 mAh kapasiteli bir pil de yerleştirmiş.

Ne yazık ki, 5G Moto Mod’un Snapdragon 855 işlemcisini telefondaki uygulamalar ve diğer işlevler için kullanma şansı bulunmuyor. Bu aksesuarın karmaşıklığı, umulduğu kadar ucuz olmayacağı anlamına da geliyor. Ne Verizon ne de Motorola ürünün fiyatı hakkında resmi bir açıklama yapmadı. Ne var ki; ekranı ve kameraları haricinde, işlemcisi, modemi, anteni ve piliyle yeni bir akıllı telefonun birçok parçası satın alınmış olacak.

Motorola 5G Moto Mod fiyatının ne olacağını zamanla göreceğiz. Verizon, 5G kapsama alanı içindekilerin hizmetten yararlanmasını teşvik etmek amacıyla bu cihazı kampanyalar veya indirimlerle sunabilir.

2019 Mobil Dünya Kongresi’nin başlamasına sadece birkaç gün kaldı. Barselona’da düzenlenecek etkinlikte en çok duyacağımız haberler muhtemelen 5G ile ilgili olacak. Motorola ve Verizon da orada bazı haberler verirlerse, şaşırtıcı olmaz.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...

Babalar Günü için hediye önerileri – Video

Babalar Günü için çok az bir zaman kaldı. 20 Haziran, yani önümüzdeki pazar kutlanacak olan Babalar Günü için henüz bir hediye düşünmediyseniz, alışverişe çıkmadan...