Microsoft’un devasa Surface Hub ekranları eylül ayında satışa çıkıyor

microsoft-surface-hub-110615

Microsoft devasa Surface Hub ekranlarını, geçtiğimiz ocak ayında gerçekleştirdiği Windows 10 etkinliğinde görücüye çıkarmıştı. Konferans odaları ve kurumsal işletmeler için hazırlanan 55 ve 84 inç ekranlar, Microsoft’un çoklu dokunma şirketi Perceptive Pixel’i satın almasıyla ortaya çıkmıştı. 4K çözünürlük sunan Surface Hub’da Intel’in Core i5 veya i7 işlemcileri ve kalemle çizim desteği bulunuyor. 55 inç model için 6 bin 999 dolar karşılığında ön sipariş almaya başlayan Microsoft, 19 bin 999 dolardan satacağı 84 inç model içinse önümüzdeki aydan itibaren talep toplayacak. Surface Hub’ın sevkiyat dönemi ise ekim ayında başlayacak.

84 inç Surface Hub, fiyatı itibarıyla küçük işletmelerin bütçesini aşsa da, 55 inç’lik modelin küçük işletmelere uygun bir ürün olduğu rahatlıkla söylenebilir. Konferans odası ekipmanlarına yapılan büyük masraflar göz önüne alınınca Microsoft’un her şeyi büyük ve interaktif bir ekrana taşıma çabası daha fazla anlam kazanıyor. Surface Hub’ın arkasındaki teknolojiyse oldukça etkileyici. 100 çoklu dokunma noktası barındıran Surface Hub, eş zamanlı olarak üç farklı kalem tarafından yapılan girişleri algılayabiliyor. 1080p görüntü sağlayan iki kameraya eşlik eden mikrofonlar ise video görüşmeler esnasında arka plan sesinin azaltılmasını sağlıyor. Bluetooth ve NFC gibi bağlantı özellikleri ve çeşitli girişler sayesinde Surface Hub, bir ekrandan daha fazlasına dönüşüyor.

Surface Hub’ın hem 55 inç hem de 84 inç modeli Windows 10 ile çalışıyor. Ancak bu cihazda kullanılan Windows 10’un özel hazırlanmış bir sürüm olduğunu belirtmek gerekiyor. Surface Hub, kullanıcılara devasa bir masaüstü bilgisayar deneyimi sunmak yerine, dokunma uyumlu bir arayüz ve OneNote gibi hem dokunma hem de kalemle yapılan girişlere uygun bir yapı vadediyor.

Surface Hub eylül ayında ABD dışındaki ülkelerde de piyasaya sürülecek. Bu ülkeler arasında şu an için Türkiye’nin bulunmadığını belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER