Microsoft AMD işlemcili PC’ler için Spectre ve Meltdown yamalarını askıya aldı

amd microsoftMicrosoft AMD işlemcili sistemler için sunduğu Meltdown ve Spectre güvenlik güncellemelerini askıya aldı. Söz konusu karar, güncellemeler yüklendikten sonra PC’lerin başlatılamaması şeklinde gelen şikayetlerin ardından alındı.

Microsoft’un destek forumlarına AMD işlemcili PC sahibi kullanıcılardan birçok şikayet geldi. Yazılım devi de söz konusu şikayetleri dikkate aldığına dair bir mesaj yayınladı. Microsoft, beklenmeyen problemlerden dolayı AMD’nin dokümantasyonunu suçluyor.

Microsoft adına konuşan bir yetkili, bazı AMD’li cihaz sahiplerinden en son Windows işletim sistemi güvenlik güncellemelerini yükledikten sonra sistemin başlatılamaması hâliyle ilgili şikayetlerin geldiğini söyledi. Sorunun incelenmesinden sonra şirketin, bazı AMD yongasetlerinin, Spectre ve Meltdown olarak bilinen yongaset açıklarına karşı Windows işletim sistemi düzeltmelerinin çıkarılması amacıyla, daha önce Microsoft’a gönderilen dokümantasyona uymadığı sonucuna vardığını dile getirdi.

Microsoft şu anda AMD’li PC’lerin güncellemeler almasını önlüyor, böylelikle makinelerin başlatılamayan durumda kalmasını önlüyor. Şirket sorunları çözmek ve bir an önce AMD’li PC’lerin güncellenmesini sürdürmek için de AMD ile yakın şekilde çalışıyor. Sorundan etkilenen PC sahiplerine Microsoft’un destek sitesini ziyaret ederek makinelerini tekrar başlatılabilir duruma döndürecek düzeltmeleri temin etmeleri tavsiye ediliyor.

Sektörün neredeyse tümünün Meltdown ve Spectre CPU açıklarına karşı önlem almak için uğraştığı bir ortamda yaşanan bu sorunun hem AMD hem de Microsoft için şanssızlık olduğunu söyleyebiliriz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....