Oyun dünyasının tanınmış ismi Mevlüt Dinç’in kitabı çıktı

Türk oyun sektörünün tanınmış isimlerinden biri olan Mevlüt Dinç, Hayat Bir Oyun adlı kitabını yayımladı. Kitapta Dinç, kendi kaleminden yaşam ve başarı öyküsünü aktarıyor.

Kitapla ilgili olarak gönderilen basın bültenine göre bu kitapta, daha önce bilgisayar konusunda bilgisi ve eğitimi olmayan, bilgisayar oyunlarına da ilgi duymayan birinin nasıl dünya çapında ünlü bir oyun yazarı olduğuna tanıklık edeceksiniz.

İngiltere’deyken bir arkadaşının ısrarıyla satın aldığı oyun bilgisayarı ZX Spectrum ile bu yolculuğa başlayan Dinç, hiç kimsenin yardımı olmaksızın kitap ve dergilerden oyun programlamayı öğreniyor.

Kısa sürede dünya çapında başarılı işlere imza atıp, İngiltere’de “Yılın Oyunu” ve “En İyi Programcı” ödüllerini alıyor. Aynı zamanda İngiltere?nin saygın kurumlarından BAFTA’nın da bir üyesi olan Dinç, profesyonel oyun sektörünü oluşturmak için Türkiye’ye dönüyor.

Başarının yanı sıra bin bir zorluk ve macerayla dolu bu yaşam öyküsünün okuyan herkes için ilham kaynağı olacağı da belirtiliyor.

Bu arada Dinç, telif gelirinin tamamını da Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışladı.

Mevlüt Dinç kimdir?

Mevlüt Dinç, programlamayı kendi kendine öğrendikten sonra profesyonel oyun kariyerine 1985 yılında İngiltere’de başladıve dünya oyun sektöründe tanınmış isimler arasına girdi. Dinç, aynı zamanda Sobee Studios oyun şirketinin de kurucusu.

Dinç, Türkiye’deki oyun severlerin de yakından bildiği Enduro Racer, Last Ninja 2, First Samurai ve Street Racer gibi ünlü oyunların yazarı ve yapımcısı olarak birçok ödül aldı.

2000 yılının sonunda, İngiltere’de bu alanda edindiği bilgi birikimiyle Türkiye’de Sobee şirketini kurdu ve ülkemizdeki oyun sektörünün öncü isimlerinden oldu. Sobee’deki ekibi ile İstanbul Kıyamet Vakti, C4 Robot Oyunu, I Can Football ve Supercan gibi çalışmalara imza attı.

Mevlüt Dinç, aynı zamanda İngiltere’nin saygın kurumlarından BAFTA’nın üyesi ve 2011 yılında kendi öncülüğünde kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun da kurucu başkanı.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER